Český řidič odsouzený ve Francii se odvolal proti trestu za pašování migrantů

Český řidič Jiří Sagan odsouzený ve Francii k 18 měsícům vězení za pašování migrantů podal ve středu večer proti rozsudku odvolání. Právník Ladislav Drha sdělil, že šlo o takzvané blanketní odvolání, které nezahrnuje odůvodnění, avšak otevírá prostor pro další právní kroky.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na odvolání proti verdiktu měl 58letý řidič kamionu čas do čtvrtka. Advokát Drha se prvního soudu neúčastnil a nyní jedná o převzetí případu. K jeho podrobnostem se však nemohl vyjadřovat, neboť nebyl zbaven mlčenlivosti a zájem klienta je na prvním místě, jak uvedl.

„Naše velvyslanectví v Paříži se tomu bude věnovat a poskytne dotyčnému standardní pomoc, která může mít podobu zprostředkování právního zastoupení, samozřejmě zprostředkování kontaktu s rodinou nebo mu může pomoci při komunikaci s francouzskými úřady,“ řekl ve středu Radiožurnálu Michal Bucháček z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, kandiduje v komunálních volbách v Hradci Králové) v tiskové zprávě uvedl, že francouzská justice nemá proti Jiřímu Saganovi žádné důkazy.

Platí odpovědnost řidiče

Kandidující europoslanec Zdechovský ve středu Radiožurnálu řekl, že pokud skutečně dojde k odsouzení dotyčného muže, dochází ve Francii k porušení právního státu.

„Není možné trestat člověka za to, co nezpůsobil. Není možné udělat z oběti pachatele. Opravdu nám přijde, že je celá situace absurdní,“ dodal Zdechovský.

Pokud o to požádá, pomůže ministerstvo zahraničí českému řidiči odsouzenému za pašování migrantů

Číst článek

„Francouzští vyšetřovatelé neřeší, zda řidič o vniknutí do vozu ví, nebo ne. Platí odpovědnost řidiče zabezpečit vozidlo tak, že v něm necestuje nikdo další, byť nelegálně,“ řekl Bucháček.

Soud Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z francouzského přístavu Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Iráčané podle televize Prima ve výpovědích uvedli, že do kamionu vlezli bez vědomí řidiče v přístavním městě Calais.

Odsouzený Čech žije s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce Transmanolet. Zdechovský má za to, že francouzská justice proti němu nemá žádný přímý důkaz a vychází jen z „řady domněnek a předsudků vyplývajících z toho, že je občanem z francouzského pohledu východních států“. Petice za jeho propuštění už nasbírala přes 4000 podpisů.

Právník Drha si netroufl spekulovat o tom, zda byl trest vyměřený Saganovi ve srovnání s obdobnými případy ve Francii výjimečný. Řekl však, že podle jeho pařížské kolegyně začaly soudy na severu země k podobným záležitostem přistupovat přísněji.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme