Pokud o to požádá, pomůže ministerstvo zahraničí českému řidiči odsouzenému za pašování migrantů

Ministerstvo zahraničí je připraveno poskytnout pomoc českému řidiči, který byl v úterý ve Francii odsouzen na 1,5 roku vězení za to, že se v jeho kamiónu našlo 15 Iráčanů. Muž tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

„Naše velvyslanectví v Paříži se tomu bude věnovat a poskytne dotyčnému standardní pomoc, která může mít podobu zprostředkování právního zastoupení, samozřejmě zprostředkování kontaktu s rodinou nebo mu může pomoci při komunikaci s francouzskými úřady,“ řekl Radiožurnálu Michal Bucháček z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Následně dodal, že je potřeba, aby s tím muž souhlasil nebo o to měl zájem. Řidič se může do čtvrtka odvolat, na právníky ale potřebuje 10 000 eur (zhruba 258 000 Kč), uvedla v úterý televize Prima.

„Francouzští vyšetřovatelé neřeší, zda řidič o vniknutí do vozu ví, nebo ne. Platí odpovědnost řidiče zabezpečit vozidlo tak, že v něm necestuje nikdo další, byť nelegálně,“ řekl Bucháček.

Český řidič dostal ve Francii 1,5 roku vězení za pašování migrantů. Běženci potvrzují, že o nich nevěděl

Číst článek

Pokud si řidič není jistý nebo má podezření, měl by co nejdříve kontaktovat místní policii, dodal Bucháček.

Porušení právního státu ve Francii

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, kandiduje v komunálních volbách v Hradci Králové) ve středu Radiožurnálu řekl, že pokud skutečně dojde k odsouzení dotyčného muže, dochází ve Francii k porušení právního státu.

„Není možné trestat člověka za to, co nezpůsobil. Není možné udělat z oběti pachatele. Opravdu nám přijde, že je celá situace absurdní,“ řekl Zdechovský.

Muž byl podle kandidujícího europoslance francouzskými policisty obviňován za to, že je součástí albánské mafie. „Nemohl se nikterak bránit, navíc v procesu nebyla přidělena česká překladatelka a musel se spoléhat na velmi špatný překlad ze slovenštiny,“ dodal Zdechovský.

Odsouzený muž pochází z Kladna, žije ale s rodinou ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce. Podle Primy se nejspíš jedná o první případ, kdy řidič dostal za migranty, kteří při cestě do Anglie vlezli do nákladového prostoru, trest vězení, a ne jen pokutu.

Iráčané podle televize ve výpovědích uvedli, že do kamionu vlezli bez vědomí řidiče v přístavním městě Calais.

Veronika Šírová, Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme