Itálie zavře letiště pro nepovolené lety s migranty, varoval Salvini

Itálie uzavře svá letiště pro letadla s migranty z Německa, která nebudou mít potřebná povolení, varoval v neděli italský ministr vnitra Matteo Salvini. Podle agentury Reuters tak přiživil spor s Německem ohledně toho, jak si rozdělit zodpovědnost za žadatele o azyl.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr vnitra Matteo Salvini | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Berlín a Řím pracují na dohodě, podle níž by Německo posílalo zpět do Itálie migranty, kteří tam již požádali o azyl. Dohoda však ještě nebyla podepsána. Italský list La Repubblica v sobotu napsal, že německý úřad pro uprchlíky údajně rozeslal desítky dopisů migrantům ohledně jejich plánovaného převozu zpět do Itálie prostřednictvím charterového letu.

„Pokud někdo v Berlíně nebo v Bruselu přemýšlí o tom, že do Itálie prostřednictvím nepovolených charterových letů vyhodí desítky imigrantů, pak by měl vědět, že k dispozici není a nebude žádné letiště,“ řekl Salvini.

Tragické září. Každý pátý běženec, který se vydal přes moře do Itálie zemřel nebo je nezvěstný

Číst článek

„Letiště uzavřeme stejně, jako jsme zavřeli přístavy,“ dodal. Nynější italská vláda protiimigrační strany Liga a protestního Hnutí pěti hvězd krátce po získání důvěry zcela zavřela přístavy lodím nevládních organizací.

Dohoda s Německem

Zástupci německého ministerstva vnitra ani úřadu pro uprchlíky se k informacím italského deníku zatím nevyjádřili. Šéf německého resortu vnitra Horst Seehofer minulý měsíc oznámil, že se podařilo uzavřít dohodu s Itálií a že očekává, že bude brzy podepsána.

Nicméně Salvini to o den později popřel a požadoval od Německa více ústupků kromě jiného ve věci dublinského systému, podle něhož by se o migranta měl postarat ten unijní stát, jehož území bylo první, na které tato osoba vstoupila.

Italská vláda chce, aby bylo zavedeno rozmisťování žadatelů o azyl po celé EU a aby byla změněna pravidla unijní operace Sophia. Podle těch stávajících mají být migranti zachránění ve Středozemním moři převezeni do Itálie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme