‚Skrytá daň migrace‘. Za poslední čtyři roky ve světě zahynulo nebo zmizelo 56 800 běženců

Od roku 2014 na celém světě při hledání nového domova zahynulo nebo zmizelo 56 800 lidí. Tvrdí to agentura AP, která v úterý zveřejnila výsledek rozsáhlého výzkumu o „skryté dani migrace“. Ačkoli píše o téměř dvojnásobném počtu, než k jakému dospěla Mezinárodní organizace pro migraci, jde podle ní zcela určitě stále o podhodnocené číslo.

New York/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci, běženci, migranti, uprchlický tábor (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která patří mezi instituce OSN, provádí jediné oficiální sčítání obětí migrace: k 1. říjnu činila její bilance 28 500 lidí.

AP ale napočítala dalších 28 300 mrtvých či pohřešovaných migrantů z posledních čtyř let, když prošla zprávy dalších mezinárodních organizací, záznamy o úmrtích či zmizeních a prozkoumala informace z tisíců rozhovorů s migranty.

V Turecku spadl vůz s migranty do zavlažovacího kanálu. Zemřelo 19 lidí včetně dětí

Číst článek

„Zpravidla přehlížení za života, i smrt těchto migrantů je zaznamenána jen zřídka - skoro jakoby nikdy vůbec nežili,“ napsala AP.

Svůj součet vidí stále jako zaostávající za realitou. „Neobjevené mrtvoly leží v píscích pouští nebo na dně moří. A rodiny ne vždy nahlásí své blízké jako nezvěstné, protože se stěhovali ilegálně nebo opustili domovy, aniž by uvedli přesný cíl své cesty,“ pokračuje článek.

Globální nárůst migrace

Podle AP je vysoká tragická bilance důsledkem globálního nárůstu objemu migrace o 49 procent od začátku století. OSN za loňský rok napočítala přes 258 milionů „mezinárodních migrantů“.

Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let, z Venezuely utekly více než dva miliony lidí

Číst článek

Oficiální sčítání IOM se podle AP soustřeďuje hlavně na Evropu a podrobně mapuje situaci ve Středozemním moři, avšak i zde prý některé případy proklouznou mezi prsty. Za hranicemi Evropy jsou pak informace jen těžko k sehnání.

Jen málo je známo o bilanci exodu z Venezuely nebo o migraci v Asii, která představuje region číslo jedna co do počtu běženců, píše AP.

„Ať už v debatě o zvládnutí migrace zastáváte jakékoli stanovisko, stále jde o lidské bytosti,“ řekl Bram Frouws, šéf organizace Mixed Migration Centre, která mapuje stěhování osob vyvolané nejrůznějšími faktory. „Ať jsou to uprchlíci nebo lidé hledající práci, jsou to lidské bytosti,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme