‚Bezpečný přístav.‘ Německý Marburg chce přijmout 32 běženců z lodi, která je na moři už 13 dní

Německé město Marburg je ochotno přijmout uprchlíky z německé lodi Sea-Watch 3, která od 22. prosince pluje ve Středozemním moři. Informovala o tom ve čtrvrtek místní radnice. Sociálnědemokratický starosta hesenského města Thomas Spies vyzval ministra vnitra Horsta Seehofera z bavorské Křesťanskosociální unie, aby to umožnil. Zájem údajně mají i další německé obce.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Už ve středu projevilo ochotu k převzetí části uprchlíků ze Sea-Watch 3 Nizozemsko a v sobotu také Německo. Obě země si ale kladou za podmínku, že se stejně zachovají ostatní členské státy EU.

Město Marburg se nyní nabídlo jako „bezpečný přístav“ pro všech 32 migrantů na palubě. Také starosta Neapole Leoluca Orlando ve čtvrtek řekl, že je připraven loď vpustit do přístavu. Italská vláda však razí přísnou protiimigrační politiku.

„Podle našeho přesvědčení a platného práva musí být lidé, kteří se na moři ocitnou v nouzi, zachráněni - bez ohledu na to, z jakého důvodu na moři jsou,“ napsal starosta Marburgu Thomas Spies v dopise adresovaném spolkovému ministru vnitra Horstu Seehoferovi.

Podle města vyjádřily ochotu přijmout uprchlíky také mnohé další obce po celém Německu.

Sea-Watch 3 je na moři od 22. prosince 

Loď Sea-Watch 3 německé humanitární organizace Sea-Watch zachránila 22. prosince migranty u libyjských břehů a od té doby je nucena setrvávat na moři i s 32 lidmi na palubě.

OSN: Cestou do Evropy přes moře loni zahynulo 2262 lidí, na kontinent přišlo přes sto tisíc migrantů

Číst článek

Malta a Itálie nechtějí do svých přístavů vpouštět lodě soukromých humanitárních organizací, protože země Evropské unie se nedokážou shodnout na přerozdělení uprchlíků z lodí.

Sea-Watch 3 pluje v mezinárodních vodách pod nizozemskou vlajkou. Na palubě se nachází 32 migrantů zachráněných ze člunu. Pocházejí z Nigérie, Pobřeží slonoviny a Libye. Jsou mezi nimi tři malé děti, tři teenageři bez doprovodu a čtyři ženy.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci loni od ledna do poloviny prosince připlulo do Evropy přes Středozemní moře 113 145 lidí.

O rok dříve to bylo ve stejném období 168 258 lidí. Při pokusu migrantů dostat se do Evropy loni přišlo o život nebo je pohřešováno více než 2200 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme