Při potopení lodi u Portorika zemřelo nejméně 11 lidí, záchranářům se 31 migrantů podařilo zachránit

Nejméně 11 životů si vyžádalo potopení lodi s migranty nedaleko pobřeží Portorika, napsala agentura Reuters s odvoláním na americkou pobřežní stráž. Záchranáři při rozsáhlé operaci z vody zachránili 31 přeživších. Pátrání však ještě pokračuje.

Tento článek je více než rok starý.

San Juan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oznámení o plavidle, jež se nacházelo zhruba 20 kilometrů od ostrůvku Desecheo u západního pobřeží Portorika, dostala pobřežní stráž okolo čtvrtečního poledne místního času. Zhruba o šest hodin později záchranáři vyzvedli 11 těl, uvedla pobřežní stráž. 

Americká pohraniční stráž podle agentury AFP dříve uvedla, že mezi pasažéry potopeného plavidla byli migranti převážně z Haiti a Dominikánské republiky. Úřady proto předpokládají, že se jednalo o pokus o nelegální migraci.

Počet lidí, kteří se na cestu nebezpečnou pasáží vydali, není znám, pátrání po přeživších proto bude pokračovat až do čtvrteční noci. „Naše modlitby jsou s těmi, kdo přežili, a s těmi, kteří se stále pohřešují. Podnikneme vše, co bude v našich silách,“ uvedl kontradmirál Brendan C. McPherson, velitel pobřežní hlídky v dotyčné oblasti.

Riskantní cesty za lepším životem

Jedná se už o druhé neštěstí v rámci jednoho týdne. Během sobotní noci objevilo hlídkové letadlo pobřežní stráže v úžině pašeráckou loď.

Provizorní plavidlo se však při manévrování převrhlo. Spolupracující americké a dominikánské jednotky vyzvedly z vody tělo utonulé ženy a zachránily 68 přeživších.

Ostrov Desecheo leží v průlivu Mona mezi Portorikem a ostrovem Hispaniola na rozhraní Atlantského oceánu a Karibského moře. Jedná se o migranty často využívanou, leč nebezpečnou trasu, a to především kvůli přeplněným a nevyhovujícím lodím, špatným povětrnostním podmínkám a až pětimetrovým vlnám.

Na texaské hranici táboří přes 13 000 migrantů. Bílý dům chce urychlit jejich vyhoštění

Číst článek

Mezi říjnem a dubnem zachytila americká pobřežní stráž v průměru dva pokusy o nelegální přeplavení úžiny týdně. Podle odhadů amerických úřadů je většina plaveb organizována pašeráky. Málokdy se však dostanou před soud. 

Podobné případy nejsou ojedinělé ani v Evropě. V listopadu 2021 se v Lamanšském průlivu převrátila loď s 33 migranty mířící z Francie do Velké Británie, přežili pouze dva. 

Karibské Somálsko

Důvodů časté nelegální migrace je několik. Zemětřesení v lednu 2010 zabilo na Haiti až čtvrt milionu lidí, další statisíce připravilo o domov. Následně do země přitekly miliony dolarů a zdálo se, že obnova zbídačené země je nastartovaná.

Ani poté ale klid v západní části ostrova Hispaniola nenastal. Ničivé záplavy, hurikány a epidemie cholery zavlečená mírovou misí OSN sužují nejchudší stát západní polokoule i dnes.

Země je ovládána vraždícími gangy, tisíce lidí se tak snaží uprchnout do Kostariky, Panamy, Spojených států nebo sousední Dominikánské republiky.

Migranti tábořící v Del Riu. | Zdroj: Reuters

Její vláda proto v únoru letošního roku začala s výstavbou zdi, která pokryje téměř polovinu z 392 kilometrů dlouhé hranice s Haiti. Má omezit pašování zboží a zbraní a zastavit nelegální migraci ze zhrouceného státu přirovnávanému k africkému Somálsku do relativně prospívající země.  

I ve Spojených státech zakročili proti 13 tisícům převážně haitských migrantů u mexických hranic rázně – zásah ozbrojených jednotek pohraniční stráže v táboře v Del Riu vyvolal debatu o rasismu a právech utečenců.

Alena Panovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme