Uprchlický tábor Moria opět zachvátil oheň. Požár se objevil v místech, kterým se v úterý vyhnul

Řecký uprchlický tábor Moria ve středu večer opět zachvátily plameny, informuje agentura AP. Také předešlou úterní noc zde vypukly požáry, které připravily tisíce migrantů o střechu nad hlavou. Nově byl oheň zaznamenán v částech tábora, které neshořely během první noci. Část z uprchlíků má podle ministra pro migraci Notise Mitarakise najít dočasné útočiště na lodích. Pomoc už nabídla například Evropská komise.

Atény (Aktualizováno: 22:03 9. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos zachvátil požár | Foto: Elias Marcou | Zdroj: Reuters

Oheň zatím nezpůsobil žádná zranění, ale vyvolal vlnu kritiky vůči evropské migrační politice. V areálu žilo v nevyhovujících podmínkách přes 12 tisíc lidí, jeho kapacita byla více než čtyřnásobně překročená.

Šéf sdružení místních hasičů uvedl, že „shořelo 99 procent tábora a požár stále pokračuje“. Také fotoreportér agentury AFP uvedl, že je v plamenech téměř celý tábor, místní server Lesvospost uvádí, že shořely 3000 stanů, tisíce obytných kontejnerů, administrativní budovy v táboře i místní klinika.

V Itálii není místo pro nelegální migranty, prohlásil šéf diplomacie při návštěvě Tuniska

Číst článek

Různé organizace na špatné podmínky v Morii upozorňovaly dlouhodobě a zařízení se podle kritiků stalo symbolem evropského selhání při řešení migrační a uprchlické krize, píše AP. V táboře se nacházeli lidé, kteří prchli před násilím a chudobou z Blízkého východu, Afriky a Afghánistánu.

Moria byla v době vypuknutí prvního požáru v uzávěře kvůli tomu, že se zde koronavirus prokázal u 35 lidí. Podle řeckých zdravotníků někteří z lidí s pozitivním testem uprchli. Řecké úřady se dříve v reakci na událost rozhodly vyhlásit na ostrově čtyřměsíční nouzový stav.

Útočiště na lodích

Dění na Lesbu sleduje Evropská komise a chystá se financovat přesun na pevninu 400 dětí a nezletilých, kteří v táboře byli bez doprovodu. Podle ministra Mitarakise nyní kvůli požárům postrádá střechu nad hlavou 3500 obyvatel tábora.

Asi 2000 z nich má nalézt dočasné útočiště na trajektu a dvou lodích řeckého námořnictva, uvedl podle agentury Reuters Mitarakis. Ministerstvo pro migraci také dříve hovořilo o možnosti prozatímního ubytování ve stanech.

Itálie převezme 353 migrantů z humanitární lodi Sea-Watch 4. Přijme je přístav v Palermu

Číst článek

Na ostrov dříve dorazily policejní posily, aby pomohly zabránit uprchlíkům dostat se do města Mytilini, kam mnozí směřovali. Podle řeckých médií vytvořili policisté dva kordony. Jeden byl ve vzdálenosti asi 400 metrů od tábora. V této oblasti je nyní asi 4000 uprchlíků. Další blokáda je kolem tábora Kara Tepe, který se nachází blíž k Mytilini.

Pomoc evropských zemí

Německo coby nynější předsednická země EU požádalo, aby se unijní státy o uprchlíky postaraly. „Musíme co nejrychleji rozhodnout, jak Řecku pomoci,“ řekl ministr zahraničí Heiko Maas. Jednou z možností je podle něj, že si členské státy uprchlíky z tábora rozdělí.

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas ve středečním ranním rozhovoru ujistil, že komise je připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci.

„Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na twitteru. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na nebezpečí potenciálního konfliktu mezi uprchlíky a obyvateli Lesbu.

Příčina požáru?

Místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v ranním rozhovoru Mitsotakise ujistil, že je Evropská komise připravena Řecku „v této těžké chvíli pomoci na jakékoli úrovni“.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová už kontaktovala příslušné členy řecké vlády a jedná s nimi o konkrétní formě pomoci. Řekla, že prozatím dala souhlas k financování „okamžitého převozu na pevninu a k ubytování 400 dětí a dospívajících, kteří byli v táboře bez doprovodu“. „Prioritou je zajistit bezpečí a přístřeší všem lidem z Morie,“ napsala komisařka na twitteru.

Informace o možné příčině požáru se podle DPA různí. Někteří obyvatelé tábora hovořili o žhářství ostrovanů. Podle jiných zpráv požár založili běženci. Místní hasiči v prohlášení uvedli, že jim některé skupiny utečenců bránily ve vstupu do hořícího tábora.

Řecká agentura ANA uvádí, že požár založili někteří žadatelé o azyl, kteří dostali přikázáno uchýlit se do izolace, protože měli pozitivní test na koronavirus nebo se pohybovali v blízkosti osoby, u niž se SARS-CoV-2 nedávno prokázal.

„Požár v největším řeckém uprchlickém táboře Moria zavinili žadatelé o azyl, když protestovali proti koronavirové karanténě,“ prohlásil řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis. Úřady v zemi zatím ale žádnou oficiální zprávu o příčině požáru nevydaly.

Čtyřnásobně více lidí

Tábor Moria, kde pobývá téměř 13 tisíc lidí, a jeho kapacita je tak více než čtyřnásobně překročena, je často terčem kritiky humanitárních organizací. Minulý týden byla v zařízení zavedena karanténa, poté co se u jednoho žadatele o azyl prokázal koronavirus. Nákaza se tam od té doby potvrdila u dalších 35 lidí.

Všichni nově příchozí běženci na Lesbu, který se nachází v blízkosti Turecka, musejí od 1. března projít povinnou dvoutýdenní karanténou mimo tábory. Humanitární organizace varovaly, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat.

Podle činitele místní policie se nyní kvůli požáru „všichni (utečenci) rozutekli a pozitivní případy se promíchaly s ostatními“.

Požáry poháněné silným větrem podle Reuters propukly také na dvou dalších místech na Lesbu.

sch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme