Loď s téměř 600 zachráněnými migranty u Itálie stále nemá povolení zakotvit

Loď francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée, která má na palubě přes 570 zachráněných migrantů, ani po několika dnech nedostala od italských úřadů povolení zakotvit. Organizace na twitteru uvedla, že na lodi docházejí zásoby potravin a problémy pasažérům působí i rozbouřené moře. Poslední záchrannou operaci loď podnikla v noci na pondělí.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V noci na pondělí vzal Ocean Viking na palubu 369 migrantů z dřevěného člunu u libyjských břehů. | Foto: Antonio Parrinello | Zdroj: Reuters

„Situace na palubě Ocean Viking je každou hodinou horší. Teď není čas na debaty za zavřenými dveřmi, je třeba najít řešení pro 572 přeživších,“ uvedla jedna z koordinátorek plavby Luisa Alberaová. Organizace dala na srozuměnou, že pokud italské úřady nepřidělí lodi do čtvrtečního večera bezpečný přístav, bude posádka hledat útočiště na východě Sicílie.

V noci na pondělí vzal Ocean Viking na palubu 369 migrantů z dřevěného člunu u libyjských břehů. Byla to od pátku už šestá záchranná operace. Z celkového počtu migrantů je 183 nezletilých, někteří jsou na cestě bez doprovodu. Většina běženců pochází z Bangladéše, Egypta, Eritreje, Jižního Súdánu či Libye.

Ocean Viking je aktuálně jedinou civilní lodí, jež ve Středomoří poskytuje v nouzi pomoc migrantům plujícím z Afriky do Evropy. Italské úřady totiž několika dalším lodím nevládních organizací, mimo jiné plavidlům Open Arms, Sea Eye 4, Alan Kurdi, Sea Watch 3 a Sea Watch 4 a od víkendu také lodi Geo Barents, nepovolily další vyplutí na moře. Zdůvodňují to technickými a bezpečnostními nedostatky plavidel pro záchranu tak velkého množství lidí.

Do Itálie letos míří výrazně více migrantů než loni. Podle italského ministerstva vnitra připlulo od ledna na jih země přes 22 000 lidí, loni to ve stejném období bylo asi 7 500. Při plavbě v centrálním Středomoří letos zahynulo nejméně 734 migrantů, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme