Spojené státy příští rok přijmou 125 tisíc uprchlíků. Obvykle jde o seniory či vdovy

Spojené státy přijmou v příštím roce 125 tisíc uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby „odpověděly na potřeby vytvořené humanitárními krizemi ve světě“. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci mířící směrem k hraničnímu přechodu Pazarkule-Kastanies na hranici Turecka s Řeckem nedaleko tureckého města Edirne | Foto: Huseyin Aldemir | Zdroj: Reuters

Program se týká výlučně uprchlíků vybraných po několikaletém prověřování americkými bezpečnostními a zpravodajskými agenturami v táborech OSN po celém světě, aby se směli usadit v USA. Obvykle jde o nejzranitelnější osoby, jako jsou senioři, vdovy či postižení, upozornila agentura AFP.

Postavila se Tálibánu a podle médií měla být v zajetí či mrtvá. Odvážná politička ale prchla do USA

Číst článek

Také připomněla, že prezident Joe Biden vyvolal v dubnu menší polemiku, když odmítl zvýšit historicky nejníže nastavený strop pro přijetí 15 tisíc uprchlíků ročně, jak stanovil jeho předchůdce Donald Trump. Ale potírání přistěhovalectví - ať legálního, či nelegálního - bylo jedním z hlavních rysů politiky tohoto republikánského miliardáře v Bílém domě.

Biden po kritice z vlastního, demokratického tábora v květnu zvýšil tento strop na 62 500, kteří se letos smějí usadit na území USA jako uprchlíci.

Nyní se také snaží dodržet slib z volební kampaně, že tento počet zdvojnásobí ve fiskálním roce 2022, který začne 1. října. Bude prvním fiskálním rokem, který celý uplyne za Bidenova působení v Bílém domě.

Biden v únoru prohlásil, že tento program by měl chránit také příslušníky komunity LGBT, jak bývají označování členové sexuálních menšin.

Uprchlíci do Kanady

Oznámení přichází v době, kdy USA evakuovaly několik desítek tisíc Afghánců v rámci stažení amerických jednotek z této středoasijské země, který se po 20 letech bojů završil koncem srpna.

„Silný přijímací program je nezbytný pro americké zájmy v oblasti zahraniční politiky a kvůli národní bezpečnosti. Vyjadřuje americké základní hodnoty,“ uvedl mluvčí ministerstva Ned Price v komuniké.

Spojené státy dlouhá léta přijímaly více uprchlíků, než všechny ostatní země dohromady. Ale podle údajů OSN Kanada v roce 2019 předstihla USA tím, že otevřela brány pro více než 30 tisíc uprchlíků.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že počet uprchlíků, včetně osob, kteří se stali uprchlíky ve vlastní zemi, a žadatelů o azyl, dosáhl v loňském roce rekordního množství 82,4 milionu osob. Válka v Afghánistánu, který nyní ovládlo radikální hnutí Tálibán, přispěl podle těchto údajů k tomu, že více než půl milionu lidí se stalo uprchlíky ve vlastní zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme