Vezměte migranta domů, dostanete daňovou úlevu pět eur na noc, schválili ve Francii

Francouzská vláda chce podpořit rodiny, které u sebe dobrovolně ubytovávají migranty. Dolní komora parlamentu schválila daňové úlevy pro Francouze, kteří se cizinců ujímají. Poslanci odhlasovali novelu zákona.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti (ilustrační foto)

Kompenzace pro rodiny, které ubytují uprchlíka, mají být pět eur za den - tedy v přepočtu zhruba 130 korun. Ročně se tato částka může vyšplhat až na 1500 eur - tedy v přepočtu asi na 40 tisíc korun.

Francie má nového hrdinu. Imigrant bez dokladů zachránil dítě visící ve čtvrtém patře z balkonu

Číst článek

„Myslím, že to přiláká o dost víc lidí. Lidé poskytují ubytování z různých důvodů. Jsem si jistá, že jich přibude, když budou moct získat těch pět eur,“ řekla televizi France 2 důchodkyně Anne de Goeyse, která u sebe od minulého roku zdarma ubytovává uprchlíka z Afghánistánu.

Rodiny, stejně tak jako migranti, musí splňovat určitá kritéria. Migranti musí mít například status uprchlíka a musí být ve Francii minimálně jeden rok. Rodiny pak musí mít speciální certifikát, který dostávají od asociací a organizací starajících se o migranty. Ostatně podle televize France Info bylo ve Francii v září minulého roku 244 migrantů ubytovaných ve francouzských rodinách.

S návrhem přišel poslanec Národního shromáždění za vládní hnutí Republika v pohybu Aurélien Taché. Podle něj daňové úlevy pro lidi, kteří u sebe migranty nechají, vyjdou levněji, než když jsou v uprchlických střediscích. V centrech totiž stojí jeden migrant stát 17 eur za noc. Podporu měl tento návrh i u ministra pro rozpočet Géralda Darmanina, podle kterého tohle opatření přispěje k lepší integraci cizinců.

Po ‚otevřených dveřích‘ zpřísnění azylové procedury. Francie chce urychlit proces přijímání i deportací

Číst článek

Naopak proti byl například republikán Fabien Di Filippo nebo šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. Ta mluvila o „migračním fanatismu“ a současnou vládu i prezidenta zkritizovala za to, že pokračuje v podpoře migrace ve Francii.

Daňové úlevy budou dost možná mít i lidé, kteří se ve Francii starají o bezdomovce. Tohle opatření je ve dvou novelách, které taktéž tento týden prošly Národním shromážděním. Na kompenzace by měli dosáhnout lidé, kteří poskytnou své bydlení pro lidi bez domova.

V tomto případě nepůjde o žádné peníze za bezdomovce na noc - ale o slevu na dani na byt nebo dům, které lidé dobrovolně poskytnou asociacím, které se o bezdomovce starají. Návrh podpořila zhruba stovka poslanců z vládního hnutí Republika v pohybu a také politici z Demokratického hnutí MoDem a ze socialistické strany.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme