‚Honduraská karavana‘ se za lepším životem ve Spojených státech nedostala, migranti se vrátili domů

Guatemalský prezident Jimmy Morales v sobotu oznámil, že se asi 2000 členů honduraské „karavany migrantů“ vrátilo domů do Hondurasu. Řekl to na společné tiskové konferenci se svým honduraským protějškem Juanem Orlandem Hernándezem, s nímž dnes v guatemalské metropoli jednal o strategii jak přimět honduraské migranty k návratu.

Guatemala/Honduras Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí z takzvané karavany migrantů byly zablokovány na pohraničním mostě mezi Guatemalou a Mexikem | Foto: Jorge Cabrera | Zdroj: Reuters

Dalších 486 členů konvoje je ještě na cestě zpět do Hondurasu, řekl Hernández. Oznámení zaznělo den poté, co byly tisíce lidí z takzvané karavany migrantů zablokovány na pohraničním mostě mezi Guatemalou a Mexikem.

Pokud ‚karavana‘ projde přes Mexiko, povolám na hranice armádu, hrozí Trump

Číst článek

Karavany migrantů pořádají nevládní organizace ze středoamerických zemí už řadu let. Nynější karavana, kterou svolali organizátoři přes sociální sítě, vyrazila před týdnem z města San Pedro Sula na severu Hondurasu.

Útěk před bídou a kriminalitou

Jejich účastníci utíkají před bídou a vysokou kriminalitou ve svých domovských státech a míří za lepším životem do USA. Dosud se obvykle obešly bez větší publicity, až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a poslal na hranici s Mexikem národní gardu.

Z Hondurasu vyrazila dvoutisícová karavana migrantů. Míří za lepším životem do USA a Mexika

Číst článek

Tentokrát Trump ještě přitvrdil, když nejprve pohrozil Hondurasu i Guatemale zastavením poskytované pomoci, pokud migranty nezastaví, a poté varoval, že uzavře hranice s Mexikem a rozmístí u nich vojáky.

Na podporu svých krajanů, kteří se vydali na vyčerpávající pochod za lepšími životními podmínkami, dnes v honduraské Tegucigalpě demonstrovaly stovky lidí. Podle novinářů se jich asi 1500 vydalo k ambasádě Spojených států, kde spálili americkou vlajku a obviňovali Trumpa z "diskriminace" Hondurasanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme