Na loď unesenou migranty vstoupila maltská armáda. Uprchlíky předá policii

Maltští vojáci vstoupili na loď, kterou ve středu unesla skupina asi 100 uprchlíků, aby posádce zabránila vrátit se s nimi do Libye. Podle maltských sdělovacích prostředků armáda na plavidlo vyslala speciální jednotku s úkolem vrátit kontrolu nad plavidlem kapitánovi. Server MaltaToday napsal, že plavidlo nyní míří k Maltě.

Valletta, Malta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální jednotka k unesené obchodní lodi dorazila na čtyřech člunech a měla k dispozici také vrtulník. Armádní mluvčí řekl, že se podařilo navázat kontakt s kapitánem, který opakoval, že pohyb plavidla nemá pod kontrolou a že jeho i posádku ohrožují uprchlíci a nutí ho zamířit k Maltě, píše MaltaToday.

Migranti unesli loď, která je zachránila. ‚Itálii uvidí pouze dalekohledem,‘ vzkázal jim Salvini

Číst článek

„Speciální jednotka byla vyslána na palubu, aby kontrolu lodě předala kapitánovi. Tanker, posádka a všichni uprchlíci jsou nyní eskortováni do přístaviště a budou předáni policii,“ sdělil mluvčí. Odhadl, že plavidlo dorazí k Maltě kolem půl deváté ráno.

Posádka nákladní lodi z moře původně zachránila 108 ztroskotaných uprchlíků a zamířila s nimi zpět do Libye. Běženci se ale zmocnili kontroly a obrátili loď směrem k Maltě nebo italské Lampeduse. Italský vicepremiér Matteo Salvini, který uzavřel italské přístavy lodím s uprchlíky, o této nové skupině prohlásil, že jsou to piráti a pachatelé organizovaného zločinu.

Uprchlíci tvrdí, že v Libyi čelí bití, znásilňování a prodeji do otroctví. Humanitární nevládní organizace Mediterranea Saving Lives soudí, že „žádný stát nemůže vyhostit nebo vrátit uprchlíky do zemí, kde jsou ohroženy jejich životy a svoboda.“

Vrátit běžence by podle ní byl „nejenom zločin, ale i nehumánní čin“. „Tato loď by měla být okamžitě poslána do bezpečného přístavu v nějaké evropské zemi, kde budou lidská práva těch lidí zajištěna. Nemůže se s nimi jednat jako s piráty nebo zločinci, ale jako s lidmi hledajícími azyl a prchajícími před peklem táborů v Libyi,“ sdělila tato organizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme