Desítky zraněných při potyčkách na řeckých ostrovech. Protestující nechtějí nové migrační tábory

Přes 60 zraněných si ve středu vyžádaly střety policie s lidmi protestujícími na dvou řeckých ostrovech v Egejském moři proti budování nových středisek pro migranty. Informoval o tom deník Kathimerini s odvoláním na řeckou policii. Deník střety označil za dosud největší na ostrovech Lesbos a Chios, které se už několik let potýkají s náporem běženců. Protestující házeli na policisty kameny a policie odpověděla slzným plynem.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvíce zraněných bylo při potyčkách na ostrově Lesbos, kde bylo zraněno 43 policistů a 10 protestujících. Další policisté byli zraněni na ostrově Chios, kde skupina demonstrantů vtrhla do hotelu, kde jsou ubytovaní řečtí policisté vyslaní na ostrov právě kvůli očekávaným protestům. Skupina mužů vnikla až do pokoje policistů, z nichž několik při potyčkách utrpělo lehká zranění.

Kilometrové sítě v Egejském moři. Řecko vypsalo zakázku na ‚ochranný systém‘ proti migraci

Číst článek

Nová střediska pro migranty, která by měla podle předpokladu vlády fungovat už v létě, mají nahradit nynější přeplněné tábory. V nich a jejich okolí žije mnohonásobně více migrantů, než je kapacita těchto zařízení, a Řecko je proto za ně dlouhodobě kritizováno.

Nové tábory mají být větší, což se nelíbí místním obyvatelům, kteří očekávali, že vláda většinu běženců přemístí na pevninu. Někteří obyvatelé ostrovů si podle serveru Greek Reporter stěžují i na to, že někteří migranti jim například kradou ovce, kuřata či ovoce nebo ničí olivovníky, z nichž si dělají oheň, aby se zahřáli. Kvůli přeplněným táborům totiž mnozí migranti žijí v okolí táborů a pouze ve stanech.

Větší komfort, přísnější režim

Řecko dlouhodobě kritizuje OSN i nevládní organizace za špatné životní podmínky, v nichž migranti na ostrovech žijí. I proto nová řecká vláda, která se ujala úřadu loni v létě, chystá postavit větší zařízení pro migranty a ty dosavadní zrušit. Nové tábory ale mají mít i přísnější režim, aby měly tamní úřady pod kontrolou pohyb žadatelů o azyl.

Nová řecká vláda zaujala přísnější postoj k migraci. V parlamentu prosadila zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon platí od letošního ledna.

Součástí plánu vlády jsou i větší uzavřená migrační centra na řeckých ostrovech, kvůli nimž hodlá kabinet v případě nutnosti i vyvlastňovat půdu. Podobná zařízení už existují na řecké pevnině a také tam chce vláda postavit další centra tohoto typu.

Řecko se loni opět stalo hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59 600 běženců. Dalších 14 890 uprchlíků přešlo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pozemní hranici z Turecka do Řecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme