Polsko výrazně posílilo ostrahu hranice s Běloruskem. Na území nikoho se nacházejí desítky migrantů

Polská armáda zesílila ostrahu východní hranice s Běloruskem. Právě odtud se do Polska snaží dostat skupiny migrantů z Iráku, Afghánistánu a afrických zemí. Polsko, stejně jako Litva, viní vládu běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka, že migranty přes společné hranice posílá záměrně a používá je tak jako nástroj v takzvané hybridní válce. Polsko-běloruská a litevsko-běloruská hranice zároveň tvoří část vnějších hranic Evropské unie.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polské ministerstvo vnitra informovalo, že hranici chrání kromě příslušníků Pohraniční stráže také tisíc vojáků.

Polsko-běloruská hranice je 418 kilometrů dlouhá. Na stokilometrovém úseku už pohraničníci vztyčili plot z ostnatého drátu a dalších 50 kilometrů mají dokončit v nejbližších dnech.

Varšava i Vilnius se domnívají, že Minsk se tímto způsobem mstí za sankce, které na běloruský režim po loňských prezidentských volbách a násilném potlačování protivládních protestů v Bělorusku v několika etapách uvalila Evropská unie.

Běloruské bezpečnostní složky překročily litevskou hranici při vytlačování migrantů. Litva posílí hlídky

Číst článek

Polské služby mají k dispozici také elektronické prostředky kontroly hranice. Podle informací televize TVN24 se na území nikoho mezi běloruskou a polskou stranou nacházejí bez jakékoli systémové pomoci desítky a možná i stovky migrantů - mezi nimi jsou i malé děti.

Tábořící skupinu s plačícími dětmi střeží ozbrojení pohraničníci, kteří ji obklíčili z obou stran. Poslankyně za stranu Zelených Urszula Sara Zielińska vyzvala, aby lidé běžencům darovali teplé oblečení a jídlo.

Podle vládních údajů se pokusilo polskou hranici jen v srpnu letošního roku nezákonně překonat 1935 migrantů. Pohraniční stráž 1175 lidem z nich ve vstupu zabránila a 760 osob umístila do detenčních center, uvedla ve středu polská tisková agentura PAP.

O migrační krizi na hranicích mezi Běloruskem a členskými státy Evropské unie ve středu večer mimořádně jednali unijní ministři vnitra. Podle českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je využívání migrace k nátlaku na Evropskou unii nepřijatelné.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme