Stovky migrantů pronikly do španělské enklávy Ceuta. Na policisty útočili vápnem i hořlavinami

Více než 600 migrantům se ve čtvrtek podařilo proniknout z Maroka do severoafrické španělské enklávy Ceuta. Při potyčkách provázejících násilné překonání plotu utrpělo zranění 15 španělských policistů a 30 migrantů. Informovala o tom web thelocal.es s odvoláním na místní úřady.

Madrid (Aktualizováno: 18:36 26. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Enklávu Ceuta odděluje od marockého území dvojitý, šest metrů vysoký plot zakončený ostnatým drátem, který má podobným průnikům zabránit. Ve čtvrtek časně ráno se pokusilo plot překonat kolem 800 běženců ze zemí subsaharské Afriky. Úspěšně se to nakonec podařilo 602 běžencům.

Migranti, kterým se podařilo přelézt ostnaté dráty, zamířili do záchytného azylového centra v Ceutě. Centrum už má ale delší dobu problémy s přeplněnou kapacitou, a tak pro nové žadatele o azyl budou muset zajistit provizorní podmínky.

Část těch, kteří se probili, zůstala v ulicích Ceuty, aby se vyhnuli identifikaci od policie. Jde zejména o Maročany, kteří mají menší šanci uspět v azylovém řízení.

Někteří z migrantů útočili na policisty exkrementy či nehašeným vápnem, které může způsobit těžké popáleniny. Další uprchlíci byli vyzbrojeni zápalnými lahvemi či sprejovými lahvemi s hořlavými látkami.

Z 15 zraněných policistů jich pět bylo hospitalizováno s popáleninami v obličeji a na rukou. Z 30 zraněných migrantů jich 11 bylo hospitalizováno s řeznými ranami a zlomeninami kostí po pádu z plotu.

Jedná se o největší průnik do Ceuty od února 2017, kdy se během čtyř dnů dostalo do této enklávy více než 850 běženců, napsala agentura AFP. Pokus o hromadné překonání střežené hranice byl zřejmě plánovaný a organizovaný. Část uprchlíků se jala zdolávat ploty, zatímco další se snažili oplocení rozřezat a zbrzdit policisty.

Poblíž hranice na marockém území se nachází velké skupiny afrických migrantů, kteří zde přežívají a čekají na příležitost, kdy by mohli proniknout na druhou stranu. Někteří se po neúspěšných pokusech vrací a připojují se k novým skupinám.  

Kromě Ceuty se afričtí migranti snaží dostat do Evropy i přes další španělskou enklávu Melilla. Obě se nacházejí na severoafrickém pobřeží Středozemního moře a jsou obklopené marockým územím. Pokusy proniknout do těchto enkláv jsou časté.

ľzl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme