Francouzské sdružení se postavilo za migranty, kteří utonuli v Lamanšském průlivu. Viní pobřežní stráž

Francouzské sdružení Utopia 56, která pomáhá migrantům, podalo trestní oznámení na námořního prefekta Lamanšského průlivu a francouzskou a britskou pobřežní stráž ve spojitosti s utonutím 27 migrantů na konci listopadu. Utopia 56 je viní z „neúmyslného zabití“ a „neposkytnutí pomoci“. V Británii pozůstalí po obětech rovněž zahájili právní kroky, žádají prošetření okolností neštěstí. Píše o tom list Le Monde.

Paříž/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná vesta zůstala po necelé čtyřicítce lidí, se kterými se převrátil člun v kanálu La Manche

Francouzské sdružení Utopia 56, která pomáhá migrantům, podalo trestní oznámení na námořního prefekta Lamanšského průlivu a francouzskou a britskou pobřežní stráž ve spojitosti s utonutím 27 migrantů na konci listopadu (ilustrační foto) | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Skupina migrantů se nalodila na nafukovací člun 24. listopadu na severu Francie, jejich cílem byla Británie. Jejich loď se převrátila a 27 lidí v Lamanšském průlivu utonulo, dva muži nehodu přežili. Většina obětí byli iráčtí Kurdové, ve skupině ale byli také Etiopané, Afghánci, Somálci, Egypťané a Kurdové z Íránu.

Polští vojáci našli na hranici mrtvého migranta z Nigérie, oznámila to ve středu polská policie

Číst článek

Asociace Utopia 56 podala trestní oznámení u pařížského státního zastupitelství v pátek 17. prosince. Opírá se o svědectví přeživších, podle něhož jim opakovaně odmítla pomoci britská i francouzská pobřežní stráž. Když jim volali, obě strany shodně tvrdily, že migranti jsou ve vodách druhé země, píše Utopia v pondělí zveřejněném prohlášení. Záchrannou operaci nakonec vedla Francie.

Tři konkrétní osoby

Trestní oznámení míří na tři konkrétní osoby, na námořního prefekta Philippa Dutrieuxe, ředitele Regionálního operačního střediska pro kontrolu a záchranné akce v Gris-Nez Marca Bonnafouse a ředitelku britské námořní záchranné služby Claire Hughesovou.

Lamanšský průliv je cestou pro nelegální vstup do Británie, kterou volí stále více lidí. Letos už tak do Spojeného království připlulo téměř 26.000 lidí, třikrát více než za celý loňský rok. S rostoucím počtem lodí v průlivu jsou také častější jejich nehody a nezbytné záchranné operace. Migrační krize v průlivu navíc zhoršuje již tak napjaté vztahy mezi Paříží a Londýnem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme