Malta přijme migranty z lodi kotvící poblíž italského ostrova Lampedusa

Malta převezme 54 migrantů z lodi Alex, která kotví v mezinárodních vodách u italského ostrova Lampedusa, informovala agentura ANSA. Také tomuto plavidlu zakázalo italské ministerstvo vnitra vplout do italských teritoriálních vod. Dalších 65 běženců zachránila ráno u libyjských břehů loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye. Podle deníku La Repubblica čeká na vyjádření Malty, Říma a Tripolisu.

Řím/Vallett Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď běžence zachránila ve čtvrtek z gumového člunu nedaleko libyjských břehů. (ilustrační foto) | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

Migranty z lodi Alex na Maltu patrně přepraví plavidlo italského námořnictva, uvedla ANSA s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany. Humanitární organizace Mediterranea Saving Humans tam odmítla běžence sama přepravit. Zdůvodnila to velkou vzdáleností a psychickým stavem lidí na palubě své lodě. Loď běžence zachránila ve čtvrtek z gumového člunu nedaleko libyjských břehů.

Libyjští dozorci stříleli na migranty utíkající před náletem, uvedla OSN. Radu bezpečnosti zablokovaly USA

Číst článek

Itálie na základě dohody uzavřené už ve čtvrtek na oplátku přijme stejný počet uprchlíků z Malty, které tento středomořský ostrovní stát dříve přijal místo Itálie, informovala ANSA s odkazem na resort vnitra.

Dalších 65 migrantů  ráno u libyjských břehů zachránila loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye. Zatím čeká na vyjádření Itálie, Malty a Libye. Organizace Sea-Eye na facebooku uvedla, že libyjské úřady více než tři hodiny nereagovaly na pokusy o komunikaci.

„Do Itálie nepřijdou: k dispozici je maltský přístav, ať plují na Maltu. Německá nezisková organizace si může vybrat mezi Tuniskem a Německem,“ reagoval italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. Právě on tvrdou migrační politiku ve vládě prosadil.

Incident kolem lodi organizace Mediterranea Saving Humans je už 21. případem střetu mezi italskou populistickou vládou a humanitárními skupinami, jež ve Středozemním moři zachraňují migranty, kteří se snaží dostat se do Evropy s vidinou lepšího života.

Mediterranea Saving Humans také zpochybnila legitimitu zákazu italského ministerstva s poukazem na to, že její loď zachránila lidi na moři. Navíc Itálie podle ní nemůže zakázat přístup do svých vod lodi, která pluje pod italskou vlajkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme