Už druhé úmrtí. Na jihu USA zemřelo dítě guatemalských migrantů, které zadržela pohraniční stráž

Na jihu Spojených států zemřel v nemocnici osmiletý chlapec z Guatemaly, jehož spolu s otcem zadržela americká pohraniční stráž po přechodu hranice z Mexika. Informoval o tom v úterý americký úřad pro ochranu hranic. Tento měsíc jde již o druhé úmrtí dítěte z Guatemaly, které zadržely americké migrační úřady, uvedla agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Honduraské „karavany migrantů“ tvoří také celé rodiny i s malými dětmi. Dosud se obvykle obešly bez větší publicity, až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu | Foto: Jorge Cabrera | Zdroj: Reuters

Osmiletý chlapec zemřel v noci na úterý v nemocnici ve městě Alamogordo ve státě Nové Mexiko. Chlapec se svým otcem navštívil nemocnici v pondělí s tím, že je zřejmě nemocný. Lékaři mu předepsali léky na nachlazení a horečku a z nemocnice ho propustili. Týž den večer tam byl chlapec hospitalizován a několik hodin nato zemřel. Příčinu smrti místní úřady neuvedly. O úmrtí byla informována i guatemalská vláda.

Šok a dehydratace. Sedmiletá dívka z Guatemaly zemřela po zadržení americkou pohraniční stráží

Číst článek

Agentura AP v této souvislosti připomněla, že 8. prosince zemřela v nemocnici v El Pasu ve státě Nové Mexiko sedmiletá holčička rovněž z Guatemaly. Stalo se tak dva dny poté, co ji a jejího otce spolu s dalšími migranty po nezákonném překročení americko-mexické hranice zadržela pohraniční stráž.

Vyšetřování

Dívka byla do nemocnice převezena kvůli tomu, že měla horečku a zvracela. Podle prvních informací byla dehydrovaná. Zatím ale není jasné, zda byla nemocná či zda k jejímu zdravotnímu stavu přispěla i dlouhá cesta, kterou s otcem absolvovala z Guatemaly za lepším životem v USA. Předmětem vyšetřování je i to, zda mohly americké imigrační úřady smrti dívky zabránit. Její tělo bylo v neděli vráceno rodině v Guatemale, otec zůstal zatím v USA.

V mexických pohraničních městech Tijuana - které leží u amerického San Diega - a Ciudad Juárez - které je u amerického El Pasa - teď pobývá několik tisíc migrantů. V posledních třech měsících tam dorazili zejména z Hondurasu, ale také z Guatemaly a Salvadoru. Z těchto zemí utíkají před chudobou a kriminalitou, aby žádali o azyl v USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme