Po 59 letech bez Castra v čele. Kuba volí nového prezidenta, favoritem je první viceprezident

Na Kubě ve středu začne dvoudenní zasedání parlamentu, který bude volit nového prezidenta. Hlavou státu tak po desetiletích přestanou být bratři Castrové, ač Raúl Castro zůstane vůdcem vládnoucí komunistické strany. Prezidentem (předsedou státní rady) by se podle pozorovatelů měl stát první viceprezident Miguel Díaz-Canel. Ten hodlá pokračovat v opatrných ekonomických reformách při zachování politického monopolu komunistů, uvedla agentura DPA.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První viceprezident Kuby Miguel Díaz-Canel, který je favoritem prezidentské volby | Foto: Alejandro Ernesto | Zdroj: Reuters

Současný prezident šestaosmdesátiletý Raúl Castro oznámil, že obhajovat mandát nechce. V čele strany však setrvá do příštího sjezdu plánovaného na rok 2021. Tím si podle znalců ponechá vliv na případné další změny ve vedení státu či na podobu ekonomické liberalizace.

Raúl se do čela státní rady dostal v roce 2006, kdy jej vykonáváním funkce pověřil kvůli svým zdravotním bratr Fidel, jenž kubánský režim reprezentoval od jím vedené revoluce z roku 1959. Oficiální mandát Raúlovi začal v roce 2008.

Kromě Díaze-Canela se jako o možných kandidátech na prezidenta mluví o ministru zahraničí Brunovi Rodríguezovi a ekonomovi Marinu Murillovi. Tito muži tvoří nejvlivnější trojici představitelů komunistické strany.

Parlament novou hlavu státu vybere nejspíš až ve čtvrtek. Pokud zvolí Díaze-Canela, půjde o zásadní omlazení, neboť jej od Castra dělí bezmála 30 let a narodil se až po komunistickém převratu.

Opozice ale od Díaze-Canela nečeká zásadní kroky k demokratizaci či propuštění všech politických vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme