Kanada 2:0 Česko

Pence na konferenci v Mnichově brojil proti íránskému režimu, Madurovi a varoval před Huawei

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za Washingtonem, prohlásil v sobotu na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Mike Pence. Írán je podle něj největším státním sponzorem terorismu a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Mike Pence při vystoupení na bezpečnostní konferenci v Mnichově | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

„Íránský režim je otevřeným stoupencem dalšího holokaustu,“ uvedl Pence o hrozbě, kterou tamní režim podle něj představuje. Navíc podle Pence Teherán hledá zbraň, jak toho dosáhnout. Proto je nutné se Íránu důrazně postavit.

„Přišel čas, aby evropští spojenci přestali podkopávat americké sankce a stáli za námi a íránským lidem.“ prohlásil nezvykle tvrdě Pence.

O Venezuele

Mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Země Evropské unie se k tomuto kroku nepřipojily, protože podle nich nezlepší bezpečnostní situaci na Blízkém východě, a naopak se proti vůli USA snaží dohodu zachovat v platnosti.

Nejsi pro vládu, nebudeš žít normálně, popisují Venezuelané důvody emigrace. Nový život začali v Česku

Číst článek

Pence v Mnichově mluvil také o situaci ve Venezuele. Všechny země světa by podle něj za jediného legitimního prezidenta Venezuely měly uznat vůdce tamní opozice Juana Guaidóa.

Americký viceprezident ocenil, že šéfa venezuelského parlamentu, který se prohlásil prozatímním prezidentem, už v této funkci uznalo přes 50 zemí světa. „Je načase, aby se k tomu přihlásil i zbytek světa,“ uvedl americký viceprezident, který konkrétně vybídl Evropskou unii, aby tak učinila. Guaidóa sice uznala řada evropských států, ale nikoliv osmadvacítka jako taková.

Nicolás Maduro, který je podle USA zodpovědný za současnou neutěšenou situaci v jihoamerické zemi, podle Pence musí ve funkci skončit.

O NATO

Mike Pence hovořil i o Severoatlantické alianci - ocenil navyšování rozpočtů na obranu. Jde o mimořádný pokrok, míní. Zároveň ale poznamenal, že řada spojenců ještě musí dělat více. Členské státy NATO varoval před nákupy zbraní na Východě i spoluprací s čínskou komunikační firmou Huawei.

Ocenil také všechny partnery, kteří se tvrdě staví proti stavbě plynovodu Nord Stream 2, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře. Stavbu dnes naopak obhajovala německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž Evropa i za studené války dovážela velké množství ruského plynu. Neví přitom, proč by dnes situace měla být o tolik horší, aby nebylo možné říct, že Rusko v tomto ohledu zůstává partnerem.

Americký viceprezident Mike Pence a německá kancléřka Angela Merkelová na bezpečnostní konferenci v Mnichově | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme