Pence na nominačním sjezdu slíbil pořádek a konec násilností. Trumpa chválil za boj proti koronaviru

Americký viceprezident Mike Pence označil Donalda Trumpa za člověka, který v uplynulých čtyřech letech vydržel neustávající útoky a bojoval za to, aby dodržel sliby, jež při svém zvolení do funkce dal Američanům. Na nominačním sjezdu Republikánské strany, kde oficiálně přijal návrh, aby se o svůj současný post ucházel znovu, v souvislosti s demonstracemi kvůli údajné policejní brutalitě vůči černochům Pence řekl, že na ulicích v USA bude pořádek.

Charlotte Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Mike Pence

Americký viceprezident Mike Pence | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Aby bylo jasno: násilnosti musí přestat - ať se to děje v Minneapolisu, Portlandu nebo Kenoshe,“ řekl s odkazem na místa, která v posledních týdnech zažívala nepokoje v souvislosti s protesty proti rasismu.

Rozdělená Amerika se zhmotnila v Charlotte, kde Trump přijal nominaci do prezidentského souboje

Číst článek

V Kenoshe ve Wisconsinu vypukly v uplynulých dnech poté, co policista zasahující u domácí hádky sedmkrát vystřelil do mladého černocha, kterého se snažil neúspěšně zatknout. Způsobil mu vážné zranění.

Další ze série podobných událostí, kdy policisté proti černochům při zásazích použili nepřiměřené násilí, podle agentury DPA do jisté míry zastínila nynější republikánský nominační sjezd. Nepokoje se rozhořely letos v květnu po smrti černocha George Floyda v Minneapolisu, který zemřel při tvrdém zásahu bělošského policisty.

Při protestech jde podle viceprezidenta o „násilí a chaos v našich městech, ne o pokojné demonstrace“. Pence zdůraznil, že „násilí musí přestat, protože při obraně naší svobody zemřelo příliš mnoho hrdinů na to, abychom viděli, jak Američané na sebe navzájem útočí“.

I přes to, že Spojené státy pandemie koronaviru zasáhla nejtvrději na světě, chválil Pence Trumpovu strategii v boji proti nákaze. Viceprezident tvrdí, že díky Trumpovu včasnému jednání se „podařilo zachránit nesčetné životy Američanů a získat čas na začít největší národní mobilizaci od dob druhé světové války“.

Pokračuje republikánský sjezd. ‚Donald nepoleví, dokud se o každého nepostará,‘ ujišťovala Trumpová

Číst článek

Pence oznámil, že Spojené státy jsou na cestě k tomu, aby do konce letošního roku jako první na světě měly bezpečnou, účinnou vakcínu proti koronaviru.

Ve čtvrtek republikánský sjezd končí. K delegátům na něm z Bílého domu promluví Donald Trump a oficiálně se ujme nominace své strany. Začátkem listopadu se ve volbách utká s demokratickým kandidátem Joem Bidenem, který zastával post viceprezidenta během vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Biden v reakci na Penceovy výroky o údajném úspěšném Trumpově tažení proti koronaviru na twitteru napsal, že „180 000 lidí zemřelo kvůli koronavirové krizi. A srdcervoucí pravdou je to, že se to nemuselo stát“. Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová připomněla, že Trump nebezpečí koronaviru bagatelizoval a obvinila ho, že Američany uvedl v omyl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme