Ekvádor a ostatní státy v regionu by měly více izolovat Venezuelu, vyzývá viceprezident USA Pence

Latinskoamerické státy by měly ještě více izolovat autoritářský venezuelský režim. V ekvádorské metropoli Quitu k tomu ve čtvrtek vyzval americký viceprezident Mike Pence. Washington na Caracas uvalil sankce a venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že se jej USA snaží svrhnout.

Quito Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jednou zvláštní hrozbou naší kolektivní bezpečnosti... je pokračující pád Venezuely do diktatury, deprivace a beznaděje,“ řekl Pence na tiskové konferenci s ekvádorským prezidentem Lenínem Morenem.

Maduro složil slib. Inaugrace proběhla před alternativním parlamentem a osm měsíců předem

Číst článek

„Vyzýváme zdvořile Ekvádor a všechny naše spojence v regionu, aby podnikli kroky k další izolaci Madurova režimu,“ dodal podle agentury Reuters.

Moreno prohlásil, že Ekvádor usiluje o zlepšení vztahů s USA. Ty byly napjaté za jeho předchůdce Rafaela Correy, jenž patřil mezi Madurovy spojence. V otázce Venezuely ale Moreno zdůraznil dialog. Podle něj mohou problémy v zemi vyřešit pouze samotní Venezuelané.

Maduro ve středu nazval Pence „jedovatou zmijí“ a přislíbil, že porazí údajné snahy o svržení své vlády.

Venezuela vyhostila vedení americké ambasády v Caracasu. Reagovala tak na nové sankce

Číst článek

Venezuelskou společnost rozděluje dlouhodobý spor vlády a opozice, která Madurův režim obviňuje z porušování demokratických zásad a lidských práv. V zemi se konaly opakované masové demonstrace, při kterých jen loni zemřelo přes 140 lidí. Sankce na řadu představitelů socialistického režimu v Caracasu uvalila kromě USA i Evropská unie.

Venezuelu sužuje nedostatek potravin i léků, vysoká inflace i kriminalita. Podle OSN mezi lety 2015 a 2017 uteklo z vlasti téměř milion Venezuelanů. Kolem 350 000 z nich pobývá v Ekvádoru.

Pence je na pracovní cestě po Latinské Americe, v rámci níž řeší i nelegální migraci do USA. V úterý navštívil Brazílii a v pátek cestu zakončí v Guatemale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme