Ekvádor a ostatní státy v regionu by měly více izolovat Venezuelu, vyzývá viceprezident USA Pence

Latinskoamerické státy by měly ještě více izolovat autoritářský venezuelský režim. V ekvádorské metropoli Quitu k tomu ve čtvrtek vyzval americký viceprezident Mike Pence. Washington na Caracas uvalil sankce a venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že se jej USA snaží svrhnout.

Quito Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jednou zvláštní hrozbou naší kolektivní bezpečnosti... je pokračující pád Venezuely do diktatury, deprivace a beznaděje,“ řekl Pence na tiskové konferenci s ekvádorským prezidentem Lenínem Morenem.

Maduro složil slib. Inaugrace proběhla před alternativním parlamentem a osm měsíců předem

Číst článek

„Vyzýváme zdvořile Ekvádor a všechny naše spojence v regionu, aby podnikli kroky k další izolaci Madurova režimu,“ dodal podle agentury Reuters.

Moreno prohlásil, že Ekvádor usiluje o zlepšení vztahů s USA. Ty byly napjaté za jeho předchůdce Rafaela Correy, jenž patřil mezi Madurovy spojence. V otázce Venezuely ale Moreno zdůraznil dialog. Podle něj mohou problémy v zemi vyřešit pouze samotní Venezuelané.

Maduro ve středu nazval Pence „jedovatou zmijí“ a přislíbil, že porazí údajné snahy o svržení své vlády.

Venezuela vyhostila vedení americké ambasády v Caracasu. Reagovala tak na nové sankce

Číst článek

Venezuelskou společnost rozděluje dlouhodobý spor vlády a opozice, která Madurův režim obviňuje z porušování demokratických zásad a lidských práv. V zemi se konaly opakované masové demonstrace, při kterých jen loni zemřelo přes 140 lidí. Sankce na řadu představitelů socialistického režimu v Caracasu uvalila kromě USA i Evropská unie.

Venezuelu sužuje nedostatek potravin i léků, vysoká inflace i kriminalita. Podle OSN mezi lety 2015 a 2017 uteklo z vlasti téměř milion Venezuelanů. Kolem 350 000 z nich pobývá v Ekvádoru.

Pence je na pracovní cestě po Latinské Americe, v rámci níž řeší i nelegální migraci do USA. V úterý navštívil Brazílii a v pátek cestu zakončí v Guatemale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme