Prosazujte Trumpovu politiku agresivně, vyzval šéf americké diplomacie podřízené

Nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu své kolegy upozornil na „zásadní oprávněnost" amerických postojů ve světové politice a vyzval je, aby zahraniční politiku prezidenta Donalda Trumpa prosazovali „pevně a agresivně“. Pompeo, který v dubnu převzal funkci po bývalém šéfovi diplomacie Rexi Tillersonovi, k zaměstnancům ministerstva promluvil po svém jmenování poprvé.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr zahraničí USA Mike Pence (vlevo) skládá přísahu před americkým prezidentem Donaldem Trumpem (druhý zprava) a viceprezidentem Mikem Pencem.

Nový ministr zahraničí USA Mike Pence (vlevo) skládá přísahu před americkým prezidentem Donaldem Trumpem (druhý zprava) a viceprezidentem Mikem Pencem. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Americká diplomacie by podle Pompea měla znovu nabýt svou hrdost. Diplomaté by měli jednat s přesvědčením, že „americká věc“ je správná.

Pompeo: Když KLDR zlikviduje jaderný program, firmy z USA tam budou smět investovat

Číst článek

„Hrdost není drzost ani chvástání, je to důvěra v sebe sama a ve vlastní ideje. V našem případě je to zásadní oprávněnost amerických postojů. Je to agresivnost podložená odůvodněným vědomím, že naše věc je správná a mimořádná, že je založená na nejvlastnějších amerických zásadách,“ řekl ministr.

Úkolem americké diplomacie je podle Pompea pečovat o společenství lidské důstojnosti, osobní svobody, demokracie, národní svrchovanosti a vlády práva. Úkolem je zároveň zmařit snahy těch, kdo chtějí tyto hodnoty ničit.

Pokud KLDR udělá kroky k urychlenému jadernému odzbrojení, hospodářsky jim pomůžeme, řekl Pompeo

Číst článek

„Musíme být hrdí a sebejistí, pokud jde o Ameriku a její hodnoty. Tuto diplomatickou hrdost bychom měli donést až na konec světa s pokorou a šlechetností, se zkušeností a odvahou, kterou všichni máte,“ řekl ministr svým kolegům.

Teze o návratu „hrdosti“ americké politiky je podle agentury AP Pompeovým oblíbeným heslem, které mnozí zaměstnanci ministerstva přijali s úlevou. Vidí v ní ústup od politiky exministra Tillersona, který se uchýlil k výrazným rozpočtovým škrtům a k omezování diplomatického personálu.

Pompeo už některá Tillersonova rozhodnutí zrušil. Odvolal šestnáctiměsíční zákaz přijímání nových pracovníků a znovu povolil manželkám diplomatů, aby byly zaměstnány na velvyslanectvích USA v cizině.

„Máme štěstí, že náš prezident si cení síly diplomacie a rozumí jí, že ví, že musíme využívat všechny zbraně našeho diplomatického arzenálu,“ řekl Pompeo.

Volný obchod a alternativní realita

Ve středu se svým projevem vystoupil i Pompeův předchůdce Rex Tillerson na vojenské akademii ve Virginii. Americká média ho označila za skrytý útok na Donalda Trumpa. Bývalý šéf diplomacie, kterého prezident v březnu z úřadu uvolnil, varoval před ohrožením americké demokracie, které by mohla vyvolat „národní krize poctivosti a etiky“.

Nejdřív Trumpův tweet, až pak hovor. Tillerson z politiky odejde na konci března

Číst článek

Tillerson poukázal na opakující se útoky na prokazatelná fakta, které by mohly Ameriku připravit o její svobodu. Jedině společnost schopná prosazovat pravdu a vyvracet „alternativní realitu“ může být podle bývalého ministra zahraničí svobodná.

Šestašedesátiletý politik a manažer Trumpa nejmenoval, ale podle agentury AP jeho kritika očividně mířila na prezidenta USA. Tillerson varoval před lidmi, kteří „odmítají nebo ignorují osvědčené spojence a popírají, že zásady volného obchodu prospívají globálnímu růstu“.

Trump, který loni Tillersona přizval do vlády nedlouho po své lednové inauguraci, oznámil jeho vyhazov na twitteru. Sám pak přiznal, že se s ním osobně nesetkal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme