Propusťte zadržené Ujgury, vyzval Pompeo Peking. Čína obvinění o internačních táborech odmítá

Spojené státy jsou znepokojeny zprávami, že čínské úřady obtěžují, zadržují a nezákonně zatýkají rodinné příslušníky ujgurských aktivistů, kteří prošli internačními tábory v provincii Sin-ťiang a promluvili na veřejnosti o svých zkušenostech. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Pokračuje tím v kritice politiky Pekingu na severozápadě Číny.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo

Pompeo zmínil i konkrétní případy lidí, kteří byli čínskou politikou proti Ujgurům přímo zasaženi | Foto: Mandel Ngan | Zdroj: Reuters

Šéf americké diplomacie rovněž uvedl, že Peking v některých případech proti některým Ujgurům zasáhl jen krátce poté, co se setkali s pracovníky amerického ministerstva zahraničí. Pompeo znovu vyzval čínskou vládu k tomu, aby propustila všechny zadržené příslušníky této muslimské menšiny a aby rovněž přestala pronásledovat Ujgury žijící mimo území Číny.

Jeho rodiče poslali na převýchovu. ‚Čekal jsem pláč, máma místo toho chválí Čínu,‘ říká ujgurský aktivista

Číst článek

Americké úřady již letos v březnu ve své zprávě uvedly, že čínská vláda v uplynulém roce zintenzivnila kampaň masového zatýkání příslušníků muslimské menšiny v ujgurském autonomním regionu Sin-ťiang. Úřady tam v internačních táborech svévolně zadržují 800 000 a možná až dva miliony Ujgurů, etnických Kazachů a dalších muslimů. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli nuceni mimo jiné odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Čína odmítá, že by s Ujgury špatně zacházela, a dění v Sin-ťiang označuje za své vnitřní záležitosti. O táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni na politickou převýchovu jako součást boje proti extrémním ideologiím.

Další způsob, jak zničit identitu Ujgurů. Čínské úřady devastují hřbitovy s ostatky jejich předků

Číst článek

Pompeo ve svém úterním vystoupení zmínil případy několika lidí, jejichž rodiny přímo zasáhla čínská politika vůči Ujgurům. Uvedl příklad Zumrat Duwartové, jež o svém zadržení v táborech hovořila letos v září na okraji Valného shromáždění OSN v New Yorku. Její otec byl následně v Sin-ťiangu několikrát zadržen a vyslýchán čínskými úřady. Nedávno pak zemřel za dosud nevyjasněných okolností, uvedl Pompeo.

Americká vláda v říjnu rozšířila obchodní černou listinu o nejvýznamnější čínské firmy zabývající se umělou inteligencí. Podle Washingotnu využívá Peking tyto technologie k rozsáhlému sledování Ujgurů. Ministerstvo zahraničí USA rovněž odmítlo vydat víza čínským vládním úředníkům a činitelům čínské komunistické strany, kteří jsou spojováni s porušováním práv této muslimské menšiny. Peking kroky označil za vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme