Pompeo k zabitým Palestincům na hranicích Pásma Gazy: Izrael má právo se bránit

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí v souvislosti s násilím na hranici Pásma Gazy, kde izraelští vojáci za měsíc zastřelili pět desítek Palestinců, řekl, že Izrael má právo se bránit. Informovala o tom agentura Reuters. Pompeo se tak vyjádřil na návštěvě Jordánska.

Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se svým jordánským protějškem Ajmánem Safadím při návštěvě Jordánska | Foto: Muhammad Hamed | Zdroj: Reuters

Zároveň dodal, že naléhá na Palestince a Izraelce, aby zahájili politický dialog za účelem dosažení mírového vyrovnání. Vyjednávání už po mnoho let je ale ve slepé uličce kvůli nesmlouvavým postojům obou stran.

Zatkli jsme 15 členů Hamásu na Západním břehu Jordánu, oznámila izraelská armáda

Číst článek

Během tiskové konference po boku šéfa jordánské diplomacie Ajmána Safadího Pompeo také řekl, že USA „plně souzní“ s Jordánskem ohledně situace v Sýrii zmítané občanskou válkou. Shodují se prý mimo jiné na zachování takzvané klidové zóny na jihu Sýrie, která by byla uchráněna od bojů.

Izraelští vojáci naposledy na hranicích s Pásmem Gazy zastřelili v neděli při dvou různých incidentech tři Palestince, kteří se podle izraelské armády snažili dostat přes hraniční plot do Izraele.

Na hranicích Pásma Gazy s Izraelem se už měsíc konají organizované protesty Palestinců za návrat na jejich historická území. Kromě pěti desítek mrtvých si incidenty vyžádaly i několik tisíc zraněných.

Někteří Palestinci při protestech, které bývají nejintenzivnější vždy v pátek, zapalují pneumatiky a házejí na izraelské vojáky kameny. Ti nezřídka reagují střelbou.

Izraelská armáda na hranici nasadila i tanky a odstřelovače. Jako nepřiměřené použití síly označil izraelskou střelbu například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme