Mikoláš: Jaderný arzenál KLDR roste světu před očima. A svět je bezzubý

Jaderný program totalitní KLDR udělal v posledních letech velký krok vpřed - a mezinárodní společenství je bezbranné, míní bývalý východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš. Klíčovou roli podle něj může sehrát Čína, dosavadní spojenec a sponzor severokorejského režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasatelka severokorejské státní televize KRT oznamuje úspěšný jaderný test. | Foto: Reuters

Severní­ Korea provedla svůj první­ atomový test už před deseti lety, jak od té doby pokročila ve vývoji jaderných zbraní­?

Severní Korea od doby, kdy v roce 2006 provedla svou první jadernou zkoušku, kterou tehdy šokovala doslova celý svět a především Jižní Koreu a Spojené státy, udělala skutečně velký pokrok, a to i ve vývoji raket. Vzpomeňme, jak se jí mnozí experti i státní představitelé téměř posmívali a dlouho tvrdili, že KLDR minimálně není schopná vyvinout technologie, díky kterým by mohla vyrobit jadernou hlavici.

To se ale po pouhých deseti letech mění a teď už Pchjongjang otevřeně tvrdí, že je schopen umístit jadernou hlavici na raketu středního doletu, kterou mimochodem KLDR vyzkoušela před několika málo dny, toto pondělí, dokonce v době konání summitu G20 v Číně. A nejnovější jaderný test, který mimochodem může být silnější než atomová puma v Hirošimě, je toho jen důkazem. Navíc Kimův režim tvrdí, že letos v lednu provedl i zkoušku miniaturizované vodíkové bomby...

Obama: KLDR ponese následky. Kvůli dalšímu jadernému testu zasedne Rada bezpečnosti OSN

Číst článek

Výroba nukleárních zbraní je finančně a technologicky velmi náročná. Jak je možné, že takto izolovaná a hospodářsky nerozvinutá země je schopná budovat jaderný arzenál?

Na jedné straně díky ekonomické pomoci hlavního severokorejského spojence - Číny. Ta udržuje Kimův režim při životě. Pchjongjang navíc získává milionové částky z ilegálního prodeje, ať už drog, které pašuje do východoasisjkých zemí či Austrálie, nebo falešných bankovek, což naposledy dělalo hitlerovské Německo. Vydatný zdroj představuje i prodej raket, hazard, ale také síť vládních restaurací fungujících po celém světě...

Mezinárodní sankce se tak v případě Severní Koreje míjejí účinkem?

Přesně tak. KLDR provedla první atomovou zkoušku před deseti lety a od té doby OSN vyhlašuje nové a nové sankce, takže dnes už prakticky není na koho a na co je uvalit. Mezinárodní společenství je tak zcela bezzubé, přestože mu prakticky denně před očima roste jaderný arzenál, který je navíc v rukou totalitních šílenců schopných v případě, že budou ohroženi a zatlačeni, jak se říká, do kouta, je použít, jen aby zničili a zabili co nejvíc nepřátel.

Vše tedy záleží na Číně, proto pokud Peking skutečně nezastaví ekonomickou a technologickou pomoc a nebude dodržovat sankce, tak prakticky neexistuje síla, která by Severní Koreu zastavila.

Severni Korea (KLDR) - jaderný program | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru