Mikronésie chce připomínkovat přestavbu elektrárny v Prunéřově

Tichomořské ostrovy chtějí bojovat proti české tepelné elektrárně. Federativní státy Mikronésie po Česku chtějí, aby posoudila dopad obnovy a prodloužení provozu největší hnědouhelné elektrárně Prunéřov na ostrovy na druhé straně zeměkoule. Žádost už potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepelná elektrárna Prunéřov

Tepelná elektrárna Prunéřov | Foto: ČEZ

Ostrovy v Tichomoří bijí na poplach. Globální oteplování a s ním spojené stoupání hladin oceánů totiž přímo ohrožuje jejich existenci. Rybáři ztrácejí obživu, s mizejícími korály mizí turisté a ostrovy bičují ničivější cyklony než dřív.

"Nechceme ztratit zemi našich předků zvlášť ne kvůli tomu, co jsme nezpůsobili," řekl v Kodani ministr životního prostředí Tongy Ma'afu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak odpoví Praha na žádost Mikronésie o účast na posuzování modernizace elektrárny v Prunéřově? V Radiofóru odpovídal Pavel Zámyslický z MŽP.

Po průmyslových státech chtějí daleko přísnější limity emisí skleníkových plynů. Podle údajů Greenpeace vypouští elektrárna Prunéřov čtyřicettisíckrát více oxidu uhličitého než mikronéská federace.

Organizace Greenpeace s Mikronésií souhlasí

"Oni uvádějí především svoji obavu z produkce emisí CO2, které právě Prunéřov vypouští. Zmiňují, že modernizace a rozšíření Prunéřova by způsobila 0,21 promile globálních emisí CO2 na dalších dvacet pět let. Především právě s emisemi CO2 je spojená změna klimatu a s ní i zvyšování hladin moří," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Takto odlehlý stát se do připomínkového procesu EIA předtím ještě nikdy nezapojil. "My jsme většinou žádost o přeshraniční EIA obdrželi od okolních států, jako je Německo, Rakousko nebo Polsko. Z takto vzdálené země je to poprvé," dodala Roubíčková.

Jak řekl v Radiofóru Pavel Zámyslický z ministerstva životního prostředí, který je nyní v české delegaci na kodaňské konferenci o změnách klimatu, právníci pravděpodobně ještě žádost Mikronésie o účast na mezinárodním posuzování modernizace elektrárny analyzují.

"Ale největší problém bude s termínem, který již vypršel pro tyto připomínky. Určitě budeme s Mikronésii komunikovat, poskytneme všechny údaje, které se projektu v Prunéřově týkají. Odpověď pošleme na konci tohoto týdne," uvedl s tím, že odpověď na žádost Mikronésie zapojit se do připomínkového procesu EIA bude pravděpodobně zamítavá.

Organizace Greenpeace krok Mikronésie přivítala. Její člen Jan Rovenský poukázal na to, že prunéřovská elektrárna je osmnáctým největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě.

ČEZ: Mikronésie nemá přesné informace

Vlastník elektrárny Prunéřov ČEZ se pře s ekologickými organizacemi o tom, jaký způsob modernizace použít. Ekologové chtějí o 3 procenta účinnější způsob než ČEZ teď garantuje.

Rozdíl ale zřejmě neovlivní tichomořský stát, ohrožený stoupající hladinou oceánů - myslí si mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž, který zdůrazňuje, že obnova elektrárny prokazatelně sníží emise z Prunéřova.

"My si nejsme zcela jisti, zda do Mikronésie dorazily úplně správné informace, protože chystaná komplexní obnova prokazatelně sníží veškeré emise - CO2 - a to o několik desítek procent," uvedl Kříž.

"Když si vezmeme, že každý týden se v Číně spouští zcela nová uhelná elektrárna, která určitě ovzduší novými emisemi zatíží daleko více, pak se opravdu domníváme, že v Mikronésii nemají úplně přesné informace," zopakoval mluvčí.

Jitka Hanžlová, David Koubek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Katarína Brezovská, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme