Mikuláš Dzurinda končí po 12 letech ve funkci předsedy SDKÚ

Mikuláš Dzurinda po téměř 12 letech odejde z čela své strany SDKÚ. Při stranickém sjezdu už nebude obhajovat post předsedy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda po 12 letech opustí SDKÚ | Zdroj: Reuters

Někdejší dvojnásobný slovenský premiér a symbolický garant ekonomických reforem na Slovensku má u veřejnosti dlouhodobě velmi nízkou popularitu, kterou ještě více poškodil nedávný korupční skandál Gorila.

Podle komentátorů Mikuláš Dzurinda prováhal správný moment k odchodu už dávno. V roce 2010 jeho SDKÚ sice sestavila vládu, premiérkou se ale namísto Dzurindy stala Iveta Radičová.

Dzurinda zastával v kabinetu Radičové post ministra zahraničí. Po pádu vlády vypukl korupční skandál Gorila, který nejvíce zasáhl Dzurindovu SDKÚ. Podle Gorily měla finanční skupina Penta uplácet slovenské politiky, a to v době, kdy byl Dzurinda premiérem.

SDKÚ se v předčasných volbách dostala jen těsně do parlamentu. Aktuální průzkumy jí přisuzují zisk jen kolem 4 procent hlasů.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme