Mikuláš Dzurinda opouští slovenskou politiku. Po 12 letech odešel z čela SDKÚ

Mikuláš Dzurinda dovedl Slovensko do Evropské unie a stal se jednou z tváří slovenských ekonomických reforem. V politice si často pomáhal maratonskými příměry. Vášnivý běžec na dlouhé tratě teď proběhl cílem. Po 12 letech odešel z čela svojí strany SDKÚ. S mizivou popularitou veřejnosti a korupčním stínem skandálu Gorila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda reaguje na první odhady volebních výsledků | Zdroj: Reuters

Ještě v roce 2010 byl Mikuláš Dzurinda plný optimismu, i když už nebyl premiérem, ale do tehdejší vlády Ivety Radičové se vrátil jako ministr zahraničí. Maratony sice běhal pořád dobře, v politice už byl ale jen matným odleskem svojí někdejší slávy.

Komentátoři mu většinou vyčítali, že dávno prováhal správnou chvíli k odchodu. Šéfredaktor týdeníku Týždeň Štefan Hríb to vidí trochu jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikuláš Dzurinda po 12 letech odešel z čela SDKÚ. Kariéru slovenského politika přiblížil bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

„Zabil jej politický styl, který měl ale hned od začátku, od roku 1998, kdy se postavil do čela SDK. Kdy začal ve jménu reforem a ve jménu začlenění Slovenska do západních struktur, používat ‘mečiaristické metody‘. Lež v politice, konkrétně podrazy všem partnerům a korupce,“ přiblížil.

Mikuláš Dzurinda se před volbami v roce 1998 stal lídrem Slovenské demokratické koalice, která vznikla jako protiváha k hnutí HZDS Vladimíra Mečiara. Pod Mečiarovou vládou se Slovensko dostalo bezmála do mezinárodní izolace. Nová Dzurindova vláda musela ztrátu dohonit.

Sám Dzurinda tohle dobíhání Evropy považoval za svůj klíčový úspěch. „Milion věcí může lidem na mně překážet. Kdybych ale nebyl takový, jaký jsem, nikdy bychom nevytáhli Slovensko z černé díry Evropy.“

Dzurindovy zásluhy dokážou ocenit i jeho někdejší protivníci. Ivan Šimko kdysi s Dzurindou spoluzakládal stranu SDKÚ, pak musel odejít právě pro neshody s předsedou. Přesto dnes Šimko pro webový portál sme.sk hodnotí Dzurindu jako pozitivní osobnost.

„Pod jeho vedením se Slovensko vrátilo tam, kam patří. Hrozilo nám, že zůstaneme někde úplně mimo. Vyžadovalo to obrovskou akceschopnost, odvahu. A tu Mikuláš Dzurinda měl,“ říká.

Mikuláš Dzurinda vzal na sebe volební porážku z března, kdy SDKÚ jen těsně prošla do parlamentu. Na víkendovém sjezdu strany už nekandidoval.

Někdejší slovenský reformátor a vizionář odešel z jeviště s minimální důvěrou veřejnosti a do učebnic se podle komentátorů nejspíš hned tak nedostane.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme