‚Zemřel Milan Kundera‘. Internetem se šířil hoax o smrti českého autora, publikoval ho i polský deník
Na sociálních sítích se ve čtvrtek objevila zpráva o smrti jednadevadesátiletého českého spisovatele Milana Kundery. Jako první o ní informoval twitterový účet pod jménem politologa a bývalého českého velvyslance ve Francii Petra Druláka. Ačkoli sám Drulák později potvrdil, že jde o falešný účet, a informace se ukázala jako nepravdivá, například polský deník Gazeta Wyborcza zprávu na svých stránkách zveřejnil.
„URGENTNÍ. Z Paříže jsem dostal zprávu o smrti Milana Kundery. Nemám slov,“ objevilo se na twitterovém účtu pod jménem exvelvyslance v Paříži Petra Druláka. Zatímco první příspěvek byl v angličtině, později se na účtu objevilo upozornění na úmrtí českého spisovatele i v jeho rodném jazyce.
Ačkoliv má tento účet přes 2300 sledujících, příspěvku se kromě několika soustrastných odpovědí první hodinu příliš pozornosti nedostalo. I to však stačilo k tomu, aby si ho všimli editoři v Polsku a zprávu po sociálních sítích šířili dál. Jedním z nich byl například Marcin Zaborowski z redakce čtvrtletníku Res Publica Nowa, kterého sleduje přes 6000 lidí. Zprávu o Kunderově smrti tak brzy převzal i server druhého nejprodávanějšího deníku v Polsku Gazeta Wyborcza, který jej následně vydal – avšak bez uvedení konkrétního zdroje a potvrzení informace.
Hoax z Itálie
Poté, co si zpráva získala pozornost i mezi uživateli twitteru a novináři v Česku, spustilo se pátrání po zdroji informace i snaha ji potvrdit či vyvrátit. Největší pochybnosti panovaly o pravosti účtu politologa Petra Druláka. Ten sám později skrze zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize Františka Lutonského potvrdil, že se skutečně o jeho účet nejedná.
Informaci si ještě před 14.00 ověřovalo i české velvyslanectví v Paříži, s nímž byl server iROZHLAS.cz v kontaktu. Okolo 14.15 jeho zástupkyně potvrdila, že zpráva o smrti autora je nepravdivá. Informovala o tom přímo jeho rodina.
Informaci o Kunderově úmrtí později dementoval na twitteru jak Zaborowski, tak i deník Gazeta Wyborcza, který původní zprávu nahradil příspěvkem o šíření této „fake news“.
Původcem hoaxu je italský novinář Tomasso Debenedetti, který falešný účet pod jménem politologa Petra Druláka založil. Nejde však o první případ, kdy Ital vypustil do světa nepravdivou informaci. Jak psal před šesti lety server Bussiness Insider France, v roce 2010 odhalil New Yorker, že Debendetti vydával předešlých deset let falešné rozhovory s osobnostmi jako dalajlama nebo Michail Gorbačov. Později Debenedetti skrze jiné falešné účty oznámil také úmrtí syrského prezidenta Bašára Asada.
Debenedetti o sobě říká, že se chce stát „mistrem lži“ a svým jednáním na internetu poukazuje na fakt, že média často hoaxům podléhají, aniž by si informace prvně ověřila.
3000 překladů
Brněnský rodák Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě. Jeho dílo čítá přes 3000 překladů do různých světových jazyků, ačkoliv nevystupuje na veřejnosti ani nepořádá autogramiády.
V češtině Kunderovo dílo vydává nakladatelství Atlantis, dosud vydalo 16 svazků. Čechům jsou tak k dispozici třeba romány Kniha smíchu a zapomnění, Žert, Nesmrtelnost či Nesnesitelná lehkost bytí. Kundera v posledních desetiletích píše ve francouzštině.