‚Moment velké změny.‘ Na 200 tisíc lidí pochodovalo Milánem na protest proti rasismu a politice vlády

Italským Milánem v sobotu prošel obří pochod namířený proti politice vlády, která podle účastníků posiluje rasismus. Agentura AP napsala, že italskou finanční metropolí pochodovaly desetitisíce lidí, podle zástupce radnice dokonce účast přesáhla 200 tisíc. Milánský starosta Giuseppe Sala prohlásil, že sobotní manifestace představuje pro Itálii „moment velké změny“.

Milán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle La Repubblica bylo antirasistické shromáždění spíše než manifestací v tradičním pojetí „velkou událostí provázenou hudbou, barvami a tancem s afro street party na závěr v režii italsko-nigerijského DJ“ | Foto: Luca Brino | Zdroj: ČTK/AP

Oficiální údaj o počtu účastníků média nepřinesla, italský deník La Repubblica nicméně pochod popisuje jako „veselou a barevnou řeku lidí“. Ve chvíli, kdy první řady davu přicházely k cíli dvoukilometrové trasy u Katedrály Narození Panny Marie, konec zástupu se prý ještě ani nedal do pohybu.

Výzva k účasti na akci s heslem „Lidé především“ hovořila o „velké iniciativě s cílem vyjádřit, že chceme svět, který klade důraz hlavně na lidi“. Organizátoři uváděli jako ideály za svoláním manifestace „inkluzi, rovnost příležitostí a skutečnou demokracii pro stát bez diskriminace, beze zdí, bez bariér“.

Hudba, barvy a tanec

Podle La Repubblica bylo antirasistické shromáždění spíše než manifestací v tradičním pojetí „velkou událostí provázenou hudbou, barvami a tancem s afro street party na závěr v režii italsko-nigerijského DJ“.

Akce se účastnilo mnoho dětí, ale také řada představitelů politické scény. Na organizaci se podílel i Pierfrancesco Majorino, který má v Miláně na starosti sociální politiku. Na twitteru uvedl, že účast dosáhla 250 tisíc lidí.

„Je to moment velké změny pro stát, tohle je naše vize Itálie. Jsme na rozcestí pro společnost. Rozcestí mezi otevřeností a uzavřeností... Nenechávejte politiku jen na politicích. Z Milána může vyjít jiná představa o Itálii,“ prohlásil starosta města Sala.

La giornata di #people2march ci dà fiducia per il futuro di tutte e tutti, una partecipazione straordinaria, e in piazza Duomo le persone continuano ad arrivare (foto di Antonio Martella) #primalepersone

17:18 – 02. 03. 2019

507 2164

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme