Milenky katolických kněží žádají papeže, aby zrušil celibát

Papeži se dostává do rukou otevřený dopis od 40 žen, které jsou tajnými milenkami katolických kněží a mnichů. Vatikán v psaní žádají, píše britský Guardian, aby zrušil celibát. „Také duchovní potřebují zažít city, milovat a být milováni,“ píše se v dopise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. obchází s kadidlem oltář při mši ve Staré Boleslavi | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

„Díky, že se oběti odvážily promluvit. Je to bolestivá zkušenost pro církev. Ale co je taková bolest ve srovnání s bolestí obětí, které jsme přehlíželi a neslyšeli. Když teď oběti mluví, mluví k nám bůh, mluví ke své církvi, aby ji vyburcoval a uzdravil,“ říká vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn.

Přehrát

00:00 / 00:00

RC církev.mp3

Autorky dopisu reagovaly na prohlášení papeže Benedikta XVI., který trvá na posvátné hodnotě celibátu. "Papež dělá posvátným něco, co svaté není. Toto pravidlo stanovil člověk,“ tvrdí ženy.

„Někdy kolem 1. století byla taková představa, že se blíží konec světa a nemá význam investovat do dočasných pozemských záležitostí, ale protože se konec světa stále odkládal, tak toto zdůvodnění, že se nevyplatí vstoupit do manželství, pominulo,“ říká redaktor časopisu Reflex Jan Jandourek.

Jak budou reagovat na dopis zástupci Vatikánu, na to si musíme ještě nějakou dobu počkat. „Nemyslím si, že by to byl podnět k nějaké konkrétní akci nebo nějaké změně,“ říká Jandourek. Iniciativ v podobném duchu byla podána celá řada. I po vzniku Československa přišla jedna iniciativa z našeho prostředí a nestalo se vůbec nic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jandourek.mp3

V osmdesátých letech se ve Spojených státech provedl výzkum, ve kterém odhadem asi třetina duchovních měla podobné vztahy s milenkami.

„Změny může přinést to, že se o tom mluví. Pokud dojde ke změně nějaké praxe, dá se předpokládat, že nejdříve budou na kněze vysvěceni už ženatí lidé, takže ta změna bude postupná. Může dojít i ke skokové změně, ale já si to za tohoto papeže nedovedu představit,“ dodává Jandourek.

O zrušení celibátu se začalo v církvi více diskutovat v reakci na vlnu sexuálních zneužívání dětí kněžími. Vztah mezi celibátem a sexuálním zneužíváním dětí zřejmě nemá žádnou přímou souvislost, protože statisticky daleko více případů zneužívání se zaznamenává u povolání učitele nebo mezi vedoucími mládeže a ti žádný povinný celibát nemají.

Václav Sochor, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme