Miliardář Prochorov bude kandidovat na prezidenta. Proti Putinovi

Jeden z nejbohatších ruských podnikatelů, miliardář Michail Prochorov, chce kandidovat v prezidentských volbách proti premiéru Vladimiru Putinovi. Prochorov ohlásil rozhodnutí jen dva dny poté, co se v Moskvě odehrála největší protivládní demonstrace za poslední léta. Podle svého tvrzení ale miliardář kampaň nechce postavit na kritice Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Prochorov

Michail Prochorov | Foto: Dennis Van Tine | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí ucházet se v březnu o hlasy voličů označil Michail Prochorov za nejvážnější krok svého života. Jak třetí nejbohatší muž Ruska uvedl, v kampani nechce kritizovat současný establishment, ale nabízet řešení problémů, kterým by jako prezident čelil.

Prochorov je jedním z ruských oligarchů, kteří přišli k majetku v 90. letech minulého století po rozpadu Sovětského svazu. K penězům se dostal také před krizí v roce 2008, kdy strategicky prodal část svého majetku a získal velký objem aktiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o kandidatuře Michaila Prochorova na prezidenta Ruské federace zjišťovala v Moskvě zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Dosud svobodný čtyřicátník Prochorov se ale proslavil i skandály. Mezinárodní pozdvižení vyvolalo před lety jeho zatčení v jednom francouzském lyžařském středisku. Byl zadržen pro podezření z kuplířství. Na sjezdovku se totiž dostavil s početnou skupinou velmi mladých a sličných ruských slečen. Francouzské úřady ho ale poté očistily.

Prochorov má za sebou už jeden pokus o vstup do politiky, v čele strany Pravá věc plánoval jít do parlamentních voleb. Po vyhroceném sporu uvnitř uskupení ale na post předsedy rezignoval, z rozpoutání rozkolu pak obvinil hlavního kremelského stratéga Vladislava Surkova.

Spekulovalo se ale o tom, nakolik bylo Prochorovovo angažmá projektem samotného Kremlu, který už podobně z pozadí několik stran vytvořil. Cílem 'kremelských projektů' je podle analytiků suplovat reálnou opozici, která nemá šanci se registrovat a zapojit se do svobodného politického boje. Uměle vytvořené strany tak mají oslovovat nespokojené voliče, ale být stále loajální Kremlu. Stejné pochyby se po ohlášení kandidatury Prochorova vynořily i dnes.

O ochotě vytvořit novou liberální stranu dnes mluvil i bývalý ministr financí Alexej Kudrin, který opustil vládu po sporu s prezidentem Dmitrijem Medvěděvem.

Rusové budou protestovat i na Štědrý den

Ruští aktivisté mezitím dva dny po masové moskevské demonstraci požádali úřady o povolení k uspořádání dalšího protestu. Odehrát by se měl 24. prosince přímo u zdi Kremlu.

Reakcí na sobotní desetitisícovou demonstraci byla dnešní akce prokremelské mládeže. Odhady počtu zúčastněných se ale liší od sedmi do 25 tisíc. Mladí provolávali slávu premiéru Vadimiru Putinovi. Všechny problémy může prý vyřešit jen Jednotné Rusko, zaznívala i protizápadní rétorika.

Prezident Medvěděv mezitím na facebooku připustil, že nechá prověřit dění u volebních uren, neřekl ale jak. Stal se tak terčem kritiky opozice i demonstrantů. Ti chtějí aby přestupky při volbách vyšetřila prokuratura nebo soud.

Podle zpravodajky ČRo v Rusku Lenky Kabrhelové je to ale nepravděpodobné. Vláda totiž nereaguje ani na další požadavky protestujících, jako je propuštění zadržených, rezignace šéfa volební komise nebo povolení registrace opozičních politických stran.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme