Miliardář Prochorov chce být ruským prezidentem. A prosadit změny

V mládí - jak se svěřil - sbíral melouny a brambory. Teď třetí nejbohatší muž Ruska přesvědčuje ruské voliče, aby mu dali svůj hlas. Jaké šance má miliardář Michail Prochorov v nedělních prezidetských volbách?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oligarcha a kandidát na prezidenta Michail Prochorov | Zdroj: ČTK

Ruští voliči půjdou už za čtyři dny vybírat nového prezidenta. Očekává se, že je vyhraje muž číslo jedna ruské politiky Vladimir Putin. V zemi ale roste počet lidí, kteří si přejí změnu. A právě ty se snaží oslovit čtyři soupeři ruského premiéra.

Velkou neznámou boje o prezidentské křeslo zůstává miliardář Michail Prochorov. Zatímco pro jedny představuje skutečnou alternativu, jiní v něm vidí pouhou loutku Kremlu. Jaké má šance oslovit ruskou veřejnost?

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve své reportáži zachytila zpravodajak Lenka Kabrhelová kampaň prezidentského kandidáta Michaila Prochorova

„O všem rozhodnou ruští obyvatelé. Uvidíme 4. března," říká nevzrušeným hlasem Michail Prochorov. Nepřehlédnutelný 46letý miliardář ze svých více než dvou metrů výšky obhlíží malý statek za Moskvou, jehož majitele se vydal přesvědčit, že právě on je prezidentskou alternativou.

Prohlídka hospodářských stavení, focení s králíky a kravami, ochutnávka domácího jogurtu a oběd s farmářovou rodinou - vše pod drobnohledem televizních kamer - chvílemi připomínají pečlivě zaranžovanou show.

Nad tradičním ruským mletým řízkem a bramborovou kaší se ale jeden z nejbohatších Rusů v dobře padnoucím obleku a ekofarmář působící spíš dojmem moskevského intelektuála nakonec pustí do palčivých témat, včetně podnikatelovy motivace pustit se do politiky.

Beze změny není cesty vpřed

Jak říká, rozhodnutí v něm zrálo delší dobu. Skrze podnikání si uvědomil, že Rusko se bez zásadní proměny nepohne kupředu, a zároveň mu došlo, že nejlepším místem, odkud usilovat o změny, které by z Ruska vytvořily prosperující demokracii evropského střihu, je politika.

Veškerého svého majetku, odhadovaného časopisem Forbes na 18 miliard dolarů, je 46letý oligarcha v případě zvolení rozhodnutý se zbavit.

„Prochorova jsem viděl poprvé v životě. Otázka jeho motivace mi hodně ležela na srdci a musím říct, že mě přesvědčil. Jako úspěšný byznysmen přemýšlí zjevně v kategoriích dalšího rozvoje a růstu, což je mi blízké," říká 54letý vystudovaný inženýr Alexej Burkov, který zjevně patří k publiku, o jehož podporu Michajl Prochorov stojí nejvíc – ke vzdělané a aktivní - rodící se střední třídě, jež stojí o změny, ovšem v ruské společnosti tvoří menšinu.

Jakou roli tedy podnikatel ve volbách hraje - pokud nemá šanci výrazněji zabodovat?

Podle analytika Nikolaje Petrova marginální z hlediska konkurence Vladimiru Putinovi. Expert Carnegie centra je ale přesvědčen, že změnou je nová agenda, hodnoty a ideje, které liberální podnikatel představuje a které do ruské politiky vnášejí svěží vítr.

Michail Prochorov

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme