Miliardy dolarů mají pomoci vybudovat nové Haiti

Středeční dárcovská konference by mohla vynést ostrovnímu státu Haiti, který byl postižen zničujícím zemětřesením, přes pět miliard dolarů. Takový je alespoň příslib, který zazněl v sídle OSN. Peníze jsou určeny na obnovu země v následujících dvou letech. Na další dlouhodobou obnovu má stát přislíbeno dalších téměř deset miliard dolarů. Panují ale obavy o zneužití pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v táboře

Lidé v táboře | Foto: Pavel Polák

BBC nedávno informovala o tom, že část peněz určených proti hladomoru v Etiopii v 80. letech šlo pravděpodobně na nákup zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dárcovské konferenci pro Haiti mluvil na Rádiu Česko ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Na Haiti má být vytvořen společný fond, který bude kontrolovat společně OSN a haitská vláda. Z tohoto fondu budou uvolňovány prostředky na dílčí projekty.

„Dárci rozhodují o formě, kterou bude pomoc rozdělena. Kdyby se podobné neštěstí stalo například v některé vyspělé evropské zemi, dárci by asi svěřili přerozdělování pomoci dané vládě. To v tomto případě nejde. Je zde veliké riziko, že by peníze nebyly použity tak, jak by měly být,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Přislíbené peníze se sejdou

Haiti na konferenci představila své plány obnovy země. Vláda v Port-au-Prince zdůraznila, že jejím cílem není zemi obnovit, ale nově vybudovat. Rekonstrukce by podle ní měla odstranit strukturální příčiny dlouhodobé špatné ekonomické i společenské situace.

Podle Šimona Pánka se nakonec pravděpodobně podaří shromáždit finanční pomoc, která se bude blížit přislíbené částce na konferenci.

„Příslib ještě neznamená, že peníze po katastrofách jsou k dispozici, to je pravda. Již jen ten příslib, který je na rádcovských konferencích učiněn ale znamená jakési mantinely, v jakých se bude pomoc pohybovat. Kolik peněz se nakonec opravdu sejde je otázkou, ale méně než o dvacet procent to nebývá,“ dodává Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni.

Jan Piroch, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme