Milice Šabáb zaútočily v somálském Mogadišu na hotel. Zemřelo nejméně 13 lidí

Nejméně 13 lidí dnes přišlo o život při sebevražedném útoku na hotel v somálském hlavním městě Mogadišu. K atentátu se přihlásily islamistické milice Šabáb. Jejich mluvčí agentuře Reuters řekl, že šlo o odplatu za údery sil somálské vlády a mise Africké unie (AMISOM) proti Šabábu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Jazeera v somálském Mogadišu po útoku radikálů z milic Šabáb | Zdroj: Reuters

Nejdříve sebevražedný útočník najel s autem naloženým výbušninami do vchodu hotelu Jazeera.

Silný výbuch pak otřásl hotelem, v němž se často ubytovávají členové somálské vlády a sídlí v něm několik diplomatických zastoupení.

První zprávy hovořily nejméně o šesti mrtvých po explozi v hotelu, nejnověji nejmenovaný záchranář ze zasahující sanitky agentuře Reuters sdělil, že obětí je 13.

„Je to odpověď na pozemní a vzdušné útoky na Šabáb ze strany AMISOM a somálské vlády,“ sdělil mluvčí vojenských operací Šabábu abú Musáb.

Islamistické milice Šabáb v Somálsku usilují o zavedení islámského práva šaría. V roce 2011 se vojákům AMISOM podařilo Šabáb vytlačit z metropole Mogadiša a později z většiny oblastí jižního a středního Somálska, které předtím tyto milice ovládaly. Islamisté však nadále podnikají útoky, a to především v hlavním městě.

Jako údajnou odplatu za účast na mezinárodní misi provedli i několik velkých atentátů na území sousedních států, především v Keni.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme