CNN o demonstraci na Letné: 30. výročí sametové revoluce je pro Čechy hořkosladkým momentem

Sobotní demonstrace na Letné proti premiéru Andreji Babišovi (ANO), které se podle policie zúčastnilo více než 200 tisíc lidí, si všímají také zahraniční média a zpravodajské agentury. Americký server CNN podotknul, že šlo o jeden z největších protestů od pádu komunistického režimu v roce 1989. Podle agentury Reuters Babiš společně s prezidentem Zemanem ohrožují demokracii v „hluboce rozdělené“ České republice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Server CNN podotknul, že sobotní demonstrace byla jedním z největších protestů od pádu komunistického režimu v roce 1989. | Zdroj: ČTK

„Pro mnoho Čechů je 30. výročí revoluce hořkosladkým momentem,“ uvedla televize CNN v reportáži s titulkem 30 let po Sametové revoluci Češi znovu vyšli do ulic. CNN připomněla, že Babiš nadále popírá jakoukoliv dobrovolnou spolupráci s StB. Slovenské úřady loni zamítly Babišovu žalobu, podle níž měl být v dokumentech StB veden jako její agent neoprávněně.

Dění v Praze popsaly také slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk. Zdůraznil mimo jiné prohlášení předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře, že pokud se Babiš nevzdá postu premiéra, budou protesty pokračovat i na jaře.

Politické reakce na Letnou: Zeman označil Milion chvilek za nedemokratický, opozice demonstrovala

Číst článek

Agentura Reuters napsala, že Babišovo hnutí ANO je jednoznačně „nejpopulárnější, ale také nejkontroverznější politickou silou v Česku“. Premiér společně s prezidentem Zemanem se podle Reuters před oslavami 17. listopadu stáhli do ústraní. Britská agentura také připomněla pražské červnové protesty, na nichž se sešlo přes 280 tisíc lidí.

„Protesty v Praze jsou součástí celosvětové vlny nespokojenosti kvůli korupci a porušování lidských práv,“ uvedla agentura Bloomberg. Demonstranti ale podle ní nejspíš nedocílí Babišova odchodu z vlády.

Politickou situaci v České republice přirovnává k Polsku či Maďarsku, kde se „vládnoucí populisté u moci udrželi navzdory varovným hlasům o ohrožení demokracie“. Server Washington Times podotknul, že protestující dali Babišovi čas do 31. prosince, aby se zbavil podílu v Agrofertu, nebo na funkci předsedy vlády rezignoval.

Podle serveru britské stanice BBC se demonstrace odehrála „v symbolickém čase na symbolickém místě“. Demonstrantům podle ní nestačí chodit každé čtyři roky k volbám, ale vnímají sami sebe jako „systém, který zabraňuje erozi demokracie“.

„V listopadu 1989 kráčeli Češi v ulicích s požadavkem na ukončení 40 let vlády komunistů. Teď někteří protestují znovu,“ napsala na svém webu německá rozhlasová stanice Deutsche Welle. „Časy se změnily, ale motivace je podobná,“ dodala.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme