Milion lidí v Caracasu. Ve Venezuele protestovali příznivci a odpůrci prezidenta Madura

Statisíce demonstrantů vyšly ve čtvrtek do ulic venezuelské metropole Caracas. Příznivci vládní opozice viní socialistickou vládu za 17 let hospodářských problémů a na protestu požadovali odvolání prezidenta Nicolase Madura. Podle nich vláda úmyslně oddaluje referendum, které by ho mohlo zbavit funkce. Vláda zase obviňuje opozici z pokusu o puč. Protestu se účastnil také početný tábor Madurových příznivců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí | Foto: Reuters

„Národ zvítězil. Chtěli zastrašit lid, ale lid je tady,“ prohlásil prezident Maduro na shromáždění v centru Caracasu.

Na demonstraci přezdívané převzetí Caracasu přišlo podle opozice předpokládaných milion účastníků. Vládní stranu ale tuto informaci zpochybňuje.

„Ukázali jsme světu, jak důležitá je Venezuela a jak moc si přeje změnu,“ řekl opoziční politik Jesus Terrealba.

Odpůrci prezidenta Madura, oblečeni převážně do bílých triček, v ulicích vykřikovali "svrhneme Madura, tato vláda padne", píše BBC.

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí | Foto: Reuters

Protestů v Caracasu se účastní několik stovek tisíc lidí | Foto: Reuters

Řada opozičních politiků byla v týdnech předcházejících velké demonstraci zadržena. Například Daniel Ceballos byl navrácen do vězení poté, co rok strávil v domácím vězení na základě obvinění z povstání.

Opozice doufá, že protest urychlí svolání referenda o odvolání socialistického prezidenta Madura. Podle nedávného průzkumu si jeho odchod přeje 64 procent voličů.

Nicolas Maduro vyhrál volby v roce 2013 a jeho mandát má trvat do roku 2019. Aby opozice uspěla, musí se pro jeho svržení vyslovit nejméně tolik lidí, kolik ho podpořilo ve volbách před třemi lety. To je přesně 7 587 579 lidí.

Referendum navíc musí proběhnout do 10. ledna příštího roku. Takto by skončila i Madurova vláda a nastaly nové volby. Kdyby ale k hlasování došlo později, nastoupil by do úřadu viceprezident, tedy Madurův člověk, Aristóbulo Istúriz.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme