Miliony Indů vstoupily do generální stávky za lepší pracovní podmínky
Indii ochromila 24hodinová generální stávka. Do ulic vyšly miliony lidí, kteří požadují lepší pracovní podmínky, ale také to, aby vláda začala bojovat s korupcí.
Stávka zasahuje do života lidí docela silně. Banky v Bombaji jsou úplně zavřené, stejně jako obchody či kanceláře.
Silnice v mnoha městech jsou skoro prázdné, což je v Indii opravdu neobvyklý pohled. Důvodem je, že téměř ve všech městech nejezdí veřejná doprava, zejména na východě země s výjimkou Dillí, kde se stávka příliš nekoná.
Seznam požadavků odborářů je dlouhý. Patří mezi ně zavedení celostátní minimální mzdy, sociální dávky, důchody, lepší pracovní podmínky. Velká část dělníků totiž v Indie pracuje v podmínkách, které panovaly v Evropě v 19. století.
Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu mluví o generální stávce v Indii v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Odboráři také chtějí, aby vláda udělala něco s inflací, protože indická ekonomika sice na evropské a celosvětové poměry stále roste úžasným tempem, i když to tempo se maličko zpomaluje. Ještě v prosinci to bylo přes 9 procent růstu, teď je to přibližně 7,5 procenta.
Vláda se snaží rozpočtový deficit dohnat tím, že chce prodávat státní podniky. Proti tomu se bouří právě odboráři, protože i v Indii je časté, že prodej státních podniků je provázen korupcí.
Postavení odborů v Indii zatím není zatím příliš silné. Odbory mají v současné době zhruba 25 milionů členů, což na 1,1 miliardy populace není mnoho. Odbory jsou navíc roztříštěné a spojené s levicovými politickými stranami, které jsou také roztříštěné.
Za posledních 20 roků nicméně odborové hnutí svolalo už 14. generální stávku.