Miliony Izraelců rozhodují o příštím parlamentu, volby provází vysoká účast

Mimořádný zájem občanů vzbudily předčasné volby v Izraeli. Favoritem je dosavadní premiér Benjamin Netanjahu. Kromě levice ale čelí také krajní pravici, která jeho straně Likud v posledních dnech sebrala několik mandátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Izraeli

Volby v Izraeli | Zdroj: Reuters

Odpoledne volební komise hlásila účast téměř 50 procent, což je nejvíc od roku 1999.

Leccos se ale ještě může změnit, protože volební místnosti se zavírají až ve 22. hodin místního času.

Premiér Netanjahu také prohlásil, že nejvíce lidé hlasují v tradičních levicových oblastech. Vyzval proto členy svého Likudu, aby všeho nechali a šli také k urnám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Izraele se do Ozvěn dne přihlásil zpravodaj Břetislav Tureček, k tématu mluvil také politický geograf Michael Romancov

Všechny průzkumy ukazují, že Netanjahu každopádně vyhraje. Velkou neznámou ale zůstává, jestli pak vytvoří koalici s centristickými stranami, anebo se naopak spojí s pravicovými extremisty.

Palestinští představitelé už prohlašují, že pokud se Netanjahu s těmito radikály nakonec spojí, bude to definitivní tečka za mírovým procesem.

Ať už bude výsledek voleb jakýkoliv, podle politického geografa Michaela Romancova z Univerzity Karlovy v Praze se rozhodně nedá očekávat zásadní převrat v dlouhodobě komplikované situaci na Blízkém východě.

„Je třeba si uvědomit, že vedle notoricky známých problémů ve vztazích mezi Izraelci a Palestinci je celý blízkovýchodní region pořád zjitřený tím, co se pořád označuje termínem arabské jaro. Dokud se nevyřeší situace v Sýrii, nedá se předpokládat, že by tam mohl rychle nastat klid,“ říká Romancov.

Žádnou změnu neočekává ani ve vztahu k Iránu a ke Spojeným státům. „Momentální vztahy mezi Netanjahuem a prezidentem Obamou jsou špatné, to se ví, nicméně americké angažmá v blízkovýchodních problémech na straně jedné a proizraelská lobby ve Spojených státech na straně druhé jsou tak silné záležitosti, že na tomto se nic nezmění,“ dodal.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme