Miliony Kubánců se kvůli blackoutu ocitly ve tmě

Zhruba polovina obyvatel Kuby se ocitla v noci na dnešek bez elektřiny. Důvody obřího výpadku proudu jsou, jak už tomu v případě komunisty ovládaného ostrova v Karibiku bývá, zahaleny tajemstvím. Kubánci jsou zvyklí na častá selhání elektrického systému od rozpadu Sovětského svazu, který byl hlavním ekonomickým patronem vlády v Havaně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony Kubánců postihl výpadek proudu

Miliony Kubánců postihl výpadek proudu | Zdroj: Reuters

Elektřinu postrádalo zhruba od dvaceti hodin místního času asi pět milionů Kubánců. Blackout nadále komplikuje život i v Havaně, kde povolali narychlo do služby policisty, aby řídili dopravu.

Na Kubě je teď pořádné horko i v noci, a proto mnoho obyvatel metropole hledalo ochlazení kvůli výpadku klimatizace na ulici.

Reportérům španělské televize RTV se podařilo natočit svědectví starších obyvatelek Havany: „Nemáme světlo už od osmi večer. Co se stalo? Kdo ví? Je to bohužel špatné. Není světlo, neteče studená voda. Nefungují větráky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O blackoutu na Kubě mluvil na Radiožurnálu Jan Prokeš

Představitelé státního energetického podniku zatím tu událost nekomentovali. Objevily se ale spekulace, že došlo k poruše ve velké elektrárně na jižním pobřeží ostrova. Blackout mohlo způsobit také přetížení zastaralé přenosové soustavy jako nedávno v Indii.

Podle Miroslava Vrby ze společnosti ČEPS, která provozuje naší přenosovou soustavu, je častou příčinou kolapsů elektrických sítí v chudších částech světa nesoulad mezi nárůstem spotřebičů nově vzniklé střední vrstvy a nedostačující infrastrukturou.

Kubánci už prý odvykli té nejhorší energetické nouzi devadesátých let, kdy měli neustále po ruce lampy s kerosínem. Teď mají připravené ‚jenom‘ svíčky. Nicméně absolutní výpadky menšího rozsahu pravidelně postihují ostrov zhruba s týdenní pravidelností, pouze luxusní hotely a bary pro turisty v Havaně je mohou řešit zapojením agregátů.

Také stav silnic, vodovodů a dalších státních služeb je v izolované socialistické zemi neutěšený, potvrzuje Pavla Holcová z Člověka v tísni, která má s Kubou osobní zkušenost:

„V poslední době se stává i to, že neteče voda kvůli tomu, že není dostatek ropy na to, aby pumpy mohly vhánět vodu do vodovodních trubek. Je to vše ve stejném stavu, jako to bylo v 50. letech, přímo v Havaně voda teče v olověných trubkách, takže se nedoporučuje ji pít přímo z kohoutku.“

Jan Prokeš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme