Miliony Kubánců se kvůli blackoutu ocitly ve tmě

Zhruba polovina obyvatel Kuby se ocitla v noci na dnešek bez elektřiny. Důvody obřího výpadku proudu jsou, jak už tomu v případě komunisty ovládaného ostrova v Karibiku bývá, zahaleny tajemstvím. Kubánci jsou zvyklí na častá selhání elektrického systému od rozpadu Sovětského svazu, který byl hlavním ekonomickým patronem vlády v Havaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliony Kubánců postihl výpadek proudu | Zdroj: Reuters

Elektřinu postrádalo zhruba od dvaceti hodin místního času asi pět milionů Kubánců. Blackout nadále komplikuje život i v Havaně, kde povolali narychlo do služby policisty, aby řídili dopravu.

Na Kubě je teď pořádné horko i v noci, a proto mnoho obyvatel metropole hledalo ochlazení kvůli výpadku klimatizace na ulici.

Reportérům španělské televize RTV se podařilo natočit svědectví starších obyvatelek Havany: „Nemáme světlo už od osmi večer. Co se stalo? Kdo ví? Je to bohužel špatné. Není světlo, neteče studená voda. Nefungují větráky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O blackoutu na Kubě mluvil na Radiožurnálu Jan Prokeš

Představitelé státního energetického podniku zatím tu událost nekomentovali. Objevily se ale spekulace, že došlo k poruše ve velké elektrárně na jižním pobřeží ostrova. Blackout mohlo způsobit také přetížení zastaralé přenosové soustavy jako nedávno v Indii.

Podle Miroslava Vrby ze společnosti ČEPS, která provozuje naší přenosovou soustavu, je častou příčinou kolapsů elektrických sítí v chudších částech světa nesoulad mezi nárůstem spotřebičů nově vzniklé střední vrstvy a nedostačující infrastrukturou.

Kubánci už prý odvykli té nejhorší energetické nouzi devadesátých let, kdy měli neustále po ruce lampy s kerosínem. Teď mají připravené ‚jenom‘ svíčky. Nicméně absolutní výpadky menšího rozsahu pravidelně postihují ostrov zhruba s týdenní pravidelností, pouze luxusní hotely a bary pro turisty v Havaně je mohou řešit zapojením agregátů.

Také stav silnic, vodovodů a dalších státních služeb je v izolované socialistické zemi neutěšený, potvrzuje Pavla Holcová z Člověka v tísni, která má s Kubou osobní zkušenost:

„V poslední době se stává i to, že neteče voda kvůli tomu, že není dostatek ropy na to, aby pumpy mohly vhánět vodu do vodovodních trubek. Je to vše ve stejném stavu, jako to bylo v 50. letech, přímo v Havaně voda teče v olověných trubkách, takže se nedoporučuje ji pít přímo z kohoutku.“

Jan Prokeš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme