Miliony Němců se ošetření u zubaře dočkají až v novém roce

Potřebujete k zubaři? Až po Novém roce - tak zní odpověď, kterou si vyslechnou němečtí pacienti, zavolají-li do ordinace svých zubních lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postupimské náměstí | Foto: Jiří Hošek

Kámen úrazu je v tom, že některé zdravotní pojišťovny už vyčerpaly rozpočet na letošní rok, a zákroky lékařům tím pádem neproplácejí. Výjimku tvoří pacienti, kteří mají nadstandardní soukromé pojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová mluvila o problémech německého zdravotnictví v Odpoledním Radiožurnálu

Mezi nejpostiženějšími jsou podle deníku Bild, který dnes s touto informací přišel, obyvatelé Berlína, Braniborska nebo Bavorska. Celkem se to týká asi 5 milionů lidí, kteří by se ošetření dočkali pouze v neodkladném případě.

Jde o další důkaz toho, že německé zdravotnictví trápí stále větší problémy. Nejenže, jak se o tom hodně mluvilo koncem minulého týdne, tu scházejí lékaři, ale stále větší problém je s financováním péče.

Svobodný svaz zubních lékařů, který má asi 18 tisíc členů, například navrhl, aby se zubní péče vyloučila ze systému veřejného pojištění a lidé by platili jakousi pevně předepsanou daň na tuto péči.

Zubním lékařům se nelíbí, že musejí neustále bojovat s pojišťovnami, vládou a podobně, chtěli by pevně stanovenou částku pouze pro stomatologii, což by podle nich představovalo větší jistotu.

Reforma pojistného je v Německu jedním z nejdiskutovanějších témat. Ministr zdravotnictví přišel letos s návrhem reformy, ale ta je zatím předmětem sporů jak uvnitř koalice, tak mezi vládou a opozicí.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme