Miliony pytli zpevňují němečtí záchranáři hráze rozvodněných řek. Prázdné je vyjdou pětkrát levněji

V souvislosti s povodněmi v Německu tamní zemědělci mluví o mnohamilionových škodách. Pod vodou skončily i mnohé podniky, restaurace a hotely. Jiní podnikatelé však na povodních vydělávají. Patří mezi ně i výrobci pytlů, kterými záchranáři zpevňují hráze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí dobrovolníci plní pytle s pískem, aby ochránili Drážďany před rozvodněným Labem

Mladí dobrovolníci plní pytle s pískem, aby ochránili Drážďany před rozvodněným Labem | Zdroj: Reuters

Ten obrázek jsme viděli v posledních dnech mnohokrát - lidé plnící pytle s pískem, které chrání vesnice a města před zkázou.

V Německu používají písek z vlastních pískoven. Pytle by mohly být plněny přímo tam, ale nejde o nijak levnou záležitost. Jeden plnič přijde na deset až patnáct tisíc eur. A tak jdou v těchto dnech nejvíc na odbyt pytle prázdné.

„Všechno je vyprodané, minulé pondělí byly regály plné a teď čekáme na další dodávku,“ líčí prodavačka jednoho z drážďanských skladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak záchranáři získávají pytle s pískem, kterými chrání vesnice a města před záplavami, a kolik je stojí, zjišťovala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Většina pytlů pochází z Asie, ale také z Turecka nebo Itálie. Prázdné přijdou na pětadvacet centů, plné od eura třiceti.

Našli se navíc obchodníci, kteří se snažili na neštěstí vydělat. Obchodní inspekce jejich počínání ale zarazila. I tak si dovozci pytlů, od těch velkých, které shazují záchranáři z helikoptér, až po ty malé z juty nebo umělé hmoty, přijdou na své.

„Ty jutové jsou lepší, protože nekloužou a dají se znovu použít. Dobře schnou,“ vysvětluje Ole Schmidt ze záchranného sboru. Umělohmotné navíc znamenají další práci po povodni. Musí se totiž rozřezat.

Protržení hrází v Sasku-Anhaltsku komplikuje železniční dopravu v Německu

Číst článek

Hráze z pytlů ochraňují v těchto dnech řadu míst. Jen na ochranu Bitterfeldu bylo použito pět milionů pytlů za dva miliony eur, v přepočtu padesát milionů korun. Kolik pytlů s pískem se použilo za dobu záplav v Německu celkem, zatím nikdo nevyčíslil. Jejich počet však stále narůstá.

Klára Stejskalová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme