Miliony Rusů slaví pravoslavné Velikonoce

Rusové oslavují pravoslavné Velikonoce. Nočních bohoslužeb se v chrámech a kostelech po celé zemi zúčastnilo na 4,5 milionu lidí, včetně prezidenta Dmitrije Medvěděva a premiéra Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Noční mše se sloužily ve více než devíti tisících chrámech a kostelech po celém Rusku. Bohoslužbu v hlavním moskevském chrámu Krista Spasitele celebroval vůbec poprvé nově zvolený patriarcha ruské ortodoxní církve Kirill.

Vigílie, kterou v přímém přenosu přenášela ruská státní televize, se podobně jako při jiných velkých pravoslavných svátcích zúčastnila plejáda nejvyšších ruských politiků - včetně prezidenta Dmitrije Medvěděva s manželkou a premiéra Vladimira Putina.

Většina západokřesťanského světa oslavila Velikonoce už minulý víkend. Podle juliánského kalendáře, kterého se drží ortodoxní církev, se svátek vzkříšení Krista oslavuje později. Kromě Ruska si ho připomínají například věřící v Gruzii, Bulharsku, Řecku či Arménii.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme