Miliony šíitských poutníků provázejí v Karbalá obavy z Islámského státu

Sedmnáct milionů poutníků se sešlo v iráckém městě Karbalá. Šíité z celého světa tu slaví svátek arbaín, který připomíná smutek po smrti imáma Husajna v 7. století. Kvůli obavám z útoků sunnitských extremistů z Islámského státu hlídají město tisíce vojáků a policistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí vojáci střeží hranici mezi provinciemi Karbala a Anbar

Iráčtí vojáci střeží hranici mezi provinciemi Karbala a Anbar | Zdroj: Reuters

„Naší povinností je chránit poutníky. Máme společné hlídky s federální policií a bagdádským armádním velením. Budeme tu střežit až do ukončení náboženských rituálů," říká jeden z pracovníků bezpečnosti.

Teprve v říjnu se irácké armádě podařilo vytlačit Islámský stát z obce Džurf as-Sachar 20 kilometrů od Karbalá. Poutníci tak teď mohou přijíždět i z Bagdádu.

Do města se sjíždí více lidí než na hlavní muslimskou pouť v Mekce a je to největší lidské shromáždění na světě.

Mnozí z poutníků chodí do města desítky kilometrů pěšky. V minulých letech na šíitské poutě pravidelně útočili sunnitští extremisté. V jejich ideologii jsou šíité největšími nepřáteli.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme