Miliony Syřanů jsou bez jídla. V Aleppu se mezitím rozhoduje o osudu země

Syrská občanská válka už má dvacet tisíc obětí, objevují se ale i další nové problémy. Mezinárodní experti varují, že Syřané budou potřebovat rozsáhlou potravinovou pomoc. Boje v zemi navíc neutichají ani dnes. Podle Syrské organizace pro lidská práva vládní vojáci zabili na předměstí Damašku 35 lidí, většinou civilistů. Klíčové střety se podle syrského prezidenta Bašára Asada ale odehrávají jinde – v obchodní metropoli Aleppo na severu země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřané nutně potřebují potravinovou pomoc

Syřané nutně potřebují potravinovou pomoc | Zdroj: Reuters

Potraviny, ale také peníze na nákup osiva nebo hospodářských zvířat budou prý v následujícím roce potřebovat tři miliony Syřanů. Uvádí to alespoň studie Světového potravinového fondu a zemědělské agentury OSN.

Jen letos už syrské zemědělství utrpělo ztráty dosahující skoro dvě miliardy dolarů. Rolníci totiž mají kvůli bojům strach pracovat na polích a málokdo jim je navíc ochotný půjčit zemědělskou techniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O momentálních okolnostech syrského konfliktu mluvil ve Světe o jedné na Rádiu Česko politolog Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha

Valné shromáždění OSN se zítra chystá o situaci v Sýrii znovu jednat. Na stole bude mít návrh nezávazné rezoluce, kterou předložila Saúdská Arábie. Ta kritizuje Radu bezpečnosti za selhání v syrském konfliktu a zároveň vyzývá prezidenta Bašára Asada, aby odstoupil, a umožnil tak politické změny v Sýrii.

Při jednání se dají očekávat podobné rozepře jako v Radě bezpečnosti OSN. Mezinárodní napětí mezi jednotlivými světovými velmocemi je totiž podle politologa Michaela Romancova z Metropolitní univerzity Praha v systému permanentně přítomné.

„Je jedno, jestli je důvodem rozepře Afghánistán, Kosovo nebo teď momentálně Sýrie, protože vidíme, že tábory, které proti sobě stojí, jsou vlastně dlouhodobě stabilní,“ říká.

„Není žádné tajemství, že Saúdská Arábie je na tomhle konfliktu zainteresovaná proto, že jejím regionálním protivníkem je Írán, který zase podporuje Asada a jeho režim,“ uvádí příklad Romancov.

Klíčová bitva o Aleppo

V Sýrii mezitím dál pokračují boje mezi provládními vojáky a povstalci. Jen za včerejšek přibylo 163 mrtvých – třeba na předměstích Damašku, ale hlavně v obchodní metropoli Aleppo na severu země.

Amnesty International označuje útok na Aleppo za vrchol mnohaměsíčního brutálního postupu vládních vojsk proti opozici. Videozáběry, na kterých prý zase naopak povstalci zabíjejí stoupence Asadova režimu, podle Moskvy dokazují, že obě strany konfliktu teď porušují lidská práva.

V Aleppu páchají brutální zločiny i povstalci. Dokazují to mnohá videa

Číst článek

Bašár Asad už prohlásil, že v Aleppu jde o klíčovou bitvu pro další osud země.

„Je to jedno z největších měst v Sýrii, obchodní centrum, je známo tím, že je to sunnitské město. Tím, že naznačil, že je to osudové, asi myslel, že pokud zvítězí syrská armáda, že tím sunnitské obyvatelstvo jakoby dává najevo, že je pořád na jeho straně,“ vysvětluje Hasan Ezeddin, český publicista libanonského původu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvání do polední Ozvěn dne na Radiožurnálu přijal Hasan Ezeddin, český publicista libanonského původu

Konec občanské války v Sýrii je tak podle něj ještě v nedohlednu. Ezeddin navíc očekává, že se situace v zemi ještě zkomplikuje. A to proto, že se už bojuje i mimo Sýrii.

„Dneska byly zaznamenány boje mezi jordánskou a syrskou armádou. Podobné incidenty hlásí libanonská strana,“ přibližuje Ezeddin. Nemyslí si ale, že by konflikt přerostl a vládní jednotky byly schopné otevřít několik front najednou.

„Osobně si nemyslím, že by syrská armáda byla natolik schopná, aby bojovala proti Jordánsku a Turecku a dalším zemím,“ potvrzuje.

Spojené státy údajně tajně podporují syrskou opozici

Číst článek

Asadova pozice se z mezinárodního hlediska zdá zatím udržitelná. „Podstatné bude, jestli bude udržitelná vojensky,“ zdůrazňuje ale Jan Fingerland z Českého rozhlasu 6.

„Ono to tak ve válkách je, zejména v těch velkých, že jsou rozhodnuty dávno předtím, než skončí,“ dodává.


Klíčové střety se podle Bašára Asada mají odehrát v severosyrském Aleppu

Martin Křížek, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme