Miliony žen mohou od Walmartu dostat odškodné za údajnou diskriminaci

Největší firma na světě by mohla zaplatit miliardové odškodné kvůli údajné diskriminaci žen. Takový trest hrozí americkému obchodnímu řetězci Walmart. Obžaloba se snaží prokázat, že firma neoceňuje stejnou práci žen a mužů stejným platem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko | Foto: Comstock Images

V tomto případu může jíž až o desítky miliard dolarů. Všechno začala před deseti lety, kdy jistá zaměstnankyně Walmartu si řekla, že už ve firmě pracuje dost dlouho na to,a by povýšila. Šla za svým šéfem a požádala o vyšší plat a o povýšení. Šéf jí odpověděl podle ní slovy, že by se měla trošku naparádit, aby vypadala k světu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu mluví o soudu se společností Walmart v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

To se jí nelíbilo, a tak se začala pídit po poměrech ve společnosti. Podle svého tvrzení zjistila, že muži na srovnatelných funkcích berou mnohem víc než ženy. Opět si šla stěžovat na vedení, které jí řeklo, že ve Walmartu berou muži víc prostě proto, že musí živit rodinu.

Na to odpověděla, že je matka samoživitelka a taky potřebuje peníze. Podala žalobu, k níž se přidaly desítky dalších žen, a proto je teď celý případ až před Nejvyšším soudem.

Jednání soudu začalo včera a rozsudek, přesněji to, zda je přípustná hromadná obžaloba, se očekává v červnu. Ženy tvrdí, že diskriminace žen je ve Walmartu firemní kulturou. Společnost odpovídá, že jeden případ není možné zobecňovat.

Hanka Shánělová, Ondřej Houska, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme