Militantní šíité v Nadžafu odmítli složit zbraně

Stoupenci radikálního šíitského duchovního Muktadá Sadra v noci odmítli stáhnout se z města Nadžafu a odevzdat zbraně. Boje mezi americkými jednotkami a takzvanou Mahdího armádou si už měly vyžádat několik stovek obětí mezi iráckými ozbrojenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Nadžafu | Zdroj: ČTK

Stoupenci Muktadá Sadra odmítli ultimátum iráckého premiéra Ijáda Allávího, který včera překvapivě navštívil Nadžafu. Se Sadrem nevyjednával, ale už v sobotu ho vyzval, aby přestal s násilím a kandidoval v lednových volbách.

"Co se tady děje je nezákonné a my to nepřijímáme. Měli by rozpustit militantní skupiny, složit zbraně a vrátit se mezi slušné lidi," prohlásil irácký premiér.

Situace se tak stále vyhrocuje, přestože zástupci radikálního šíitského duchovního vyjádřili připravenost k rozhovorům o příměří. Zároveň ale uvedli, že jsou ochotní zemřít v boji.

Několikadenní boje mezi americkými jednotkami a Mahdího armádou si už vyžádaly v řadách iráckých ozbrojenců stovky obětí.

Zpravodaj satelitní televize Al-Arabíja v noci na dnešek přímo z Nadžafu informoval, že napětí se už z Nadžafu přelilo i do dalších významných šíitských měst.

Na významného iráckého politika vydán zatykač

Irácký soudce vydal zatykač na významného iráckého politika Ahmada Šalabího, který měl se údajně podílet na padělání peněz.

Bývalý spojenec Američanů Šalabí, který byl svého času považován za potenciálního vůdce postsaddámovského Iráku, v posledních měsících upadl v nemilost. Washington je přesvědčen že Íránu předal tajné americké dokumenty.

Další zatykač se týká Šalabího synovce Saláma, který předsedá tribunálu soudícímu bývalého prezidenta Saddám Husajna a měl se podílet na vraždě jednoho z vysokých úředníků nové irácké vlády.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme