Cannes připomene Miloše Formana. Promítne zrestaurované Lásky jedné plavovlásky

Zrestaurovaný film režiséra Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky bude uvedený na letošním filmovém festivalu v Cannes. Po snímcích Ikarie XB 1 a Démanty noci bude třetím digitálně opraveným dílem československé kinematografie, které se na této prestižní filmové přehlídce představí. Do českých kin se Lásky jedné plavovlásky vrátí počátkem června.

Cannes Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman a Saul Zaentz na archivním snímku z roku 1985

Miloš Forman a Saul Zaentz na archivním snímku z roku 1985 | Zdroj: ČTK

Lásky jedné plavovlásky měly světovou premiéru v roce 1965 v hlavní soutěži benátského filmového festivalu. Posléze byly nominovány na Oscara i Zlatý glóbus.

Polsko ožívá českými filmy. Promítat se budou i Formanovy Lásky jedné plavovlásky

Číst článek

Po snímcích Hoří, má panenko a Černý Petr jsou Lásky jedné plavovlásky třetím v Československu natočeným filmem Miloše Formana, který se díky digitálnímu restaurování vrací do kin.

Na festivalu se bude také promítat Forman vs. Forman, dokument o režisérově životě od Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny.  

„Restaurované československé filmy se v posledních letech objevují na velkých festivalech docela často, takže naši klasici tak vytvářejí příznivé pole i pro současnou domácí tvorbu,“ poznamenal Michal Bregant, generální ředitel Národního filmového archivu. Bregant věří, že Lásky jedné plavovlásky budou pro mezinárodní publikum objevem, protože tato éra Formanovy kariéry není ve světě tak známá.

Filmový festival v Cannes se bude konat od 14. do 25. května. Na plátna českých kin se zrestaurované Lásky jedné plavovlásky vrátí 5. června v pražském kině Ponrepo.

Cannes Classics will pay the tribute to Milos Forman, who passed away last year, by presenting the restored version of LOVES OF A BLONDE (1965) and Helena Třeštíková's documentary FORMAN VS. FORMAN, which will be screened as a world premiere in Cannes! festival-cannes.com/en/infos-commu…

18:41 – 26. 04. 2019

4 10

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme