Překročil červenou čáru, řekl čínský ministr o Vystrčilově cestě. Německo se šéfa Senátu zastalo

Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Prohlásil to čínský ministr zahraničí Wang I, který v úterý v Berlíně jednal se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem. Peking považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský ministr zahraničí Wang I (vlevo) s šéfem německé diplomacie Haikem Maasem (vpravo)

Čínský ministr zahraničí Wang I (vlevo) s šéfem německé diplomacie Haikem Maasem (vpravo) | Foto: Michael Sohn | Zdroj: Reuters

„Tchaj-wan je čínským teritoriem,“ řekl Wang. „A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat,“ uvedl ministr s tím, že v opačném případě by to znamenalo vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.

Poprvé po 45 letech na zasedání. Vystrčil dostal v Tchaj-wanu medaili za parlamentní diplomacii

Číst článek

„Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit,“ prohlásil Wang, který během tiskové konference opakovaně zdůraznil nutnost dodržování principu jedné Číny.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se zastal Česka, kterému Čína kvůli návštěvě Tchaj-wanu pohrozila. Nátlak podle něj do politiky nepatří a Berlín očekává respekt.

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Proti návštěvě Čína několikrát ostře protestovala. Postavili se proti ní také například český prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme